Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 57 - Skalní sklep
Skalní sklep (německy Felsenkeller) nebo také lidově Skalák je bývalý hotel a restaurace postavený v roce 1893 u soutoku Svitavy a Křtinského potoka v Adamově. Jejím předchůdcem byla hospoda, kterou nechali postavit Lichtenštejnové na místě panské stodoly. V tomto hostinci založili adamovští v roce 1863 čtenářský spolek. Název U skalního sklepa nebo krátce Skalní sklep, který se dochoval, pochází od pivního sklípku, který kdysi stával ve stráni nad železniční tratí.
 


Původní budova hospody Skalní sklep (autor neznámý)

V období první republiky fungoval Skalní sklep stále jako restaurace a hotel, ve kterém se zastavovali turisté mířící na blízkou Alexandrovu rozhlednu nebo Býčí skálu v Moravském krasu. V jeho těsné blízkosti se roku 1921 postavil Dělnický dům, který dnes již připomíná mohutný památník.


Skalní sklep na počátku 20. století (autor neznámý)

Dne 1. května 1923 si Skalní sklep pronajali bratři Ducháčci, kteří si jej vlastním nákladem upraven. 20. května byl hotel opět otevřen. V této době byl bezplatně pronajala Sokolu sál a to do doby, než si jednota postaví Sokolovnu. V roce 1926 zde Akciová společnost pro stavbu strojů a mostů Adamov nechala zřídit 6 nových podkrovních pokojů a dva pokoje v přízemí.
Po druhé světové válce byla v budově ubytovna.
Dne 11. prosince 1965 byla na budově slavnostně odhalena pamětní deska Vatroslavu Jagićovi, který v Adamově pobýval a začal zde psát své paměti.
Po vybudování nového hotelu v roce 1966 se do uvolněných prostorů v srpnu 1969 nastěhovaly kanceláře závodního klubu. Dále zde od 13. ledna 1969 sídlila knihovna ZK. Na fotografii v publikaci Výsledky společné práce z roku 1971 má již Skalní sklep po boku novodobou přístavbu. Kdy přesně byla postavena a jakému účelu sloužila není zatím jasné.


Skalní sklep v době, kdy v něm sídlil Závodní klub (autor neznámý)

Závodní klub se ze Skalního sklepa vystěhoval v roce 1993, nové prostory našel v sousedním kulturním domě. Adamovské strojírny Skalní sklep tentýž rok odprodaly. Ten následně vystřídal několik majitelů. V tomto období se nacházel v neutěšitelném stavu, do sklepních místností zatékalo a několikrát se stal cílem vandalů a bezdomovců.


Skalní sklep v roce 2008

V roce 2012 přišel o Skalní sklep majitel Miroslava Beneše v exekuci. V následní aukci jej vydražil Martin Boháček z Adamova za necelý 1 milion a půl Kč. V listopadu téhož roku začaly na domě menší údržbové práce spočívající ve výměně okapních rýn apod. V následujícím roce byla zrekonstruovaná nad přístavbou střecha – přístavba mírně šikmého pultového krovu. Po celý rok probíhaly práce na interiéru budovy.
Dne 11. března 2014 započalo bourání výše zmíněného památníku Dělnického domu z rozhodnutí majitele Martina Boháčka, který vlastní i pozemek pod památníkem. Ve stejný rok byla taktéž nalezena historická studna a byla vyčištěna. Prozatím není jisté, kdy byla studna zakryta, dochován je však minimální počet obrázků se studnou.

Zdroje:
Pamětní kniha obce Adamova, s. 6, 7, 13, 26.

 

Poslední aktualizace 23. února 2020 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist