Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Město Adamov s necelými pěti tisíci obyvateli leží v lesnatém údolí, které vytváří řeka Svitava a Křtinský potok, asi 13 kilometrů severně od okrajových částí Brna. Nadmořská výška dna údolí se zde pohybuje kolem 258 metrů, městská obytná zástavba však šplhá i do výšky nad 300 metrů a Alexandrova rozhledna, která se nad Adamov tyčí, se nachází v nadmořské výšce 527 metrů. Východně od města se rozkládá chráněná krajinná oblast Moravský kras.

Rozdělení města
Adamov je rozdělen na tři městské části. Dvě jižní se nacházejí na pravém břehu řeky Svitavy a nazývají se Ptačina (někdy chybně Ptačinec, dříve Gottwaldova čtvrť, označována též jako Adamov III.) a Kolonka (Kolonie, Adamov II.). Z jihu na sever probíhající železniční trať Brno - Česká Třebová, která od výše uvedených dvou částí odděluje nejstarší část města s kostelem a Horkou (dříve pro část u kostela používán název Starý Adamov, později společně s Horkou Adamov I.), nacházející se na úpatí kopce Špičák na levém břehu řeky. V severní části Adamova se z levé strany vlévá do Svitavy Křtinský potok.


Zvětšit mapu

Popis města
Ve městě se nachází gotický kostel svaté Barbory, ve kterém je umístěn historicky cenný Světelský oltář. Kostel a fara patří mezi nejstarší městské stavby, pocházející z poloviny 19. století. Mezi další historicky zajímavé stavby patří bezesporu zámeček, v současné době nacházející se v průmyslové zástavbě a veřejnosti nepřístupný. Dále také bývalý hotel a restaurace tzv. Skalní sklep, nedaleko vlakového nádraží pak Wurmova vila a samotná budova vlakového nádraží a některé obytné budovy v historickém centru. Mezi stavebně nové budovy patří např. hasičská stanice, školní budovy, sportovní hala, budova městského úřadu a řady bytových a panelových domů a průmyslových staveb, které zde vyrostly v druhé polovině 20. století.

Doprava
Ve městě je zřízena jedna městská autobusová linka, spojující Ptačinu a Horku. Autobus zastavuje na devíti zastávkách a v současné době linku provozuje ČAD Blansko a. s. K dalším možnostem přepravy patří autobusová linka Adamov - Vyškov a železniční trať číslo 260, která je součástí prvního železničního koridoru, spojující stanice Brno a Česká Třebová. Na všech linkách lze uplatnit Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje (IDS JMK). Více o dopravě...

Bezpečnostní a zdravotní složky
Ve městě sídlí sbor dobrovolných hasičů, kteří disponují dostatečným zázemím a šesti výjezdovými vozy. Město má zřízenou vlastní stanici městské policie, ve které pracují čtyři strážníci, vybavení potřebnou výzbrojí i výstrojí a jedním služebním vozem. V centru města je také zdravotní středisko s ordinacemi praktických i zubních lékařů, lékárnou, gynekologií a interní ambulancí.

Turistika
Městem prochází tři pěší turistické trasy - žlutá (Česká - Vranov), modrá (Mokrá Hora - rozcestník Pod Ronovem), a zelená (Vilémovice - Ochoz u Brna). Svitavským údolím vede také cyklostezka, číslo 5, z Přízřenic u Brna do Hatí u Opavy. Druhá cyklotrasa, s číslem 5077 začíná přímo v Adamově, na Náměstí míru a pokračuje Křtinským údolím do Jedovnice. Adamovem také prochází evropská cyklotrasa číslo 9 Eurovelo - Od Baltu k Jadranu - vedoucí z polského Gdaňsku do chorvatské Pule a celkem měřící 1 930 km, která na katastrálním území města kopíruje trasu cyklostezky číslo 5.

 

Poslední aktualizace 22. prosince 2014 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist