Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Adamov a jeho okolí poskytuje mnoho zajímavostí, které s určitostí stojí za shlédnutí. K historicky zajímavým místům patří v samotném Adamově především novogotický kostel svaté Barbory (číslo popisné 377) s farou (číslo popisné 58). Obě budovy jsou kulturní památkou. V kostele je umístěn Světelský oltář, který patří mezi národní kulturní památky. Dále také zámek (číslo popisné 104), vystavěný rodem Lichtenštejnů, který lze shlédnout bohužel jen zvenčí a již postrádá svůj původní vzhled. Mezi architektonicky zajímavé stavby patří též např. Skalní sklep (číslo popisné 57), Wurmova vila (číslo popisné 75) nebo budova vlakového nádraží (číslo popisné 107). Do dějin se také zapsal dnes již neexistující Dělnický dům, nebo na některých dobových fotografií zachycená Sokolovna. Dále se nesmí opomenou různorodé spektrum památníků, pamětních desek a bust ve městě a jeho okolí, které byly především zbudovány v tzv. Lesním Slavíně.
S Adamovem je také úzce spjata historie podniku Adamovské strojírny, ve kterých nechal významný automobilový průkopník Siegfried Marcus sestavit, podle svého návrhu, tzv. Marcusův automobil.


Mapka Adamova a okolí s vyznačenými interaktivními body

Mezi zajímavost zdejšího okolí lze s určitostí označit krasovou oblast Moravský kras (k nejznámějším jeskyním v oblasti patří Býčí skála, Výpustek, Drátenická a Jáchymka), která se rozkládá východně od Adamova. V okolí se také nacházejí středověké hradní zříceniny Nový hrad, Starý hrad, Ronov, Čertův hrádek, Hrádek u Babic, Obřanský hrad. Jako kulturní památka je vedena také Františčina huť nacházející se v Křtinském údolí. Další hutí v okolí je Klamovka (číslo popisné 56), která se nachází v jižní části Blanska. Návštěvník Adamova by také neměl opomenout navštívit Alexandrovu rozhlednu, která umožňuje nádherný pohled do svitavského údolí a jeho východního okolí. K vzdálenějším rozhlednám patří především Babí lom u Lelekovic či Ostrá Horka u Soběšic. Dalším zajímavým způsobem může turista trávit volné chvíle v okolí, a to výpravami po spletitých turistických trasách, které vedou k nejedné zajímavosti výše zmíněné.

Okolní lesy skýtají také nejednu tajemnost. Dnes již odtajněný vojenský kryt pocházející z hluboké totality, nacházející se v jeskyni Výpustek. Dalších několik podobných civilních krytů je vystavěno v samotném Adamově, kde sloužily zaměstnancům Adamovských strojíren při hrozbě nepřátelského náletu. Na svazích nad údolím, kde se choulily budovy strojíren, se také vybudovalo několik pozorovatelen pro Vnitřní stráž, která měla za úkol střežit místní podnik. Za tajemné lze jistě označit také dvě štoly nacházející se v údolí Křtinského potoka či některé jeskyně se svojí pohnutou historií z druhé světové války, kdy sloužily jako podzemní továrny nacistické mašinérie.

V Adamově také za jeho historii vzniklo několik sportovních oddílů. Převážně za podpory zdejších strojíren. Například fotbalový oddíl vznikl díky podnikovému řediteli již v roce 1930 jako SK Adamov. O hokejovém oddílu není tolik písemných dokladů, aby se dalo říct přesně, kdy vznikl, ale nejpravděpodobnější je, že se začalo hrávat v období po druhé světové válce, asi po roku 1948.

 

Poslední aktualizace 30. listopadu 2015 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist