Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Kříž na Kolohnátě
Tento kříž byl zbudován na původním místě popraviště, alespoň podle pověsti. Někteří místo také nazývají Katov. Na tomto místě se také nacházela vyhlídková kolonáda zbudovaná rodem Lichtenštejnů v roce 1807. Právě od kolonády (německy "Collonade") podle střízlivějších odhadů pochází místní zkomolený název Katov či Kolohnát. V současné době se kříž ukrývá v hustém lese, vede k němu neznačená cesta od žluté turistické trasy spojující Adamov a Vranov.
Léta, po které kříž stál v hustém lese, se na něm podepsala a tak musel projít v průběhu roku 2013 rekonstrukcí, které se ujal Jiří Hromek st. z Adamova. Nyní je kříž zbaven rzi a natřen černou barvou.
 


Stav kříže v roce 2014

Pověst:
Zlá hradní paní - na Novém hradě žila služebná, která se díky své kráse stala trnem v oku hradní paní. Ta ji jednoho dne obvinila z krádeže prstenu. Proto rozkázala aby byla na místě zvaném Kolohnát vpletena do kola. Avšak večer se u hradní paní v komnatě zjevila zavražděná mladá služebná. Krutá žena toto setkání nepřežila. Následné noci se z Kolohnátu ozývalo bolestné naříkání. Hradní pán na radu kaplana zde nechal zbudoval železný kříž. Od těch dob se již nářek neozýval.

 

Poslední aktualizace 21. června 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist