Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Kolonáda
Vyhlídková a odpočinková kolonáda byla zbudována společně se zámkem na začátku 19. století pro rod Lichtenštejnů, kteří vlastnili zdejší panství. Do dnešních dnů se však nezachovala a to především kvůli tomu, že byla vytvořena ze dřeva. Pouze základy byly vytvořeny z kamene, který se v málo patrném obdélnikovém tvaru kolonády dochoval. Jednoduché sloupořadí tvořené šestnácti dórskými sloupy, nesoucí klasické kladí, vytvořil pravděpodobně Josef Hardtmuth, který měl na starosti i stavbu zámku. Podle stavebního deníku měla být kolonáda, která tu je označována jako "Englisches Thöre", vytvořena mezi 20. a 30. květnem 1807. Nad portálem kolonády byl po obou stranách německý nápis "Bei der zeitlichen Ruhe denke auf die nicht entfernte Ewigkeit" (V poklidu ducha mysli na ne dalekou věčnost).
V těsné blízkosti místa, kde kolonáda stávala se nyní nachází kříž a místo se nazývá Kolohnát.


Kvaš Kolonáda nad Adamovem, průhled k zámku kolem roku 1815 (autor Fedinand Runk)


Zbytky kolonády dnes; červenou barvou jsou vyznačeny zbytky kamenného základu stavby

Zdroje:
KONEČNÝ, Michal. „Vitruvius Moravicus“ Palladiánské inspirace ve službách moravské světské aristokracie (1800 – 1850). Brno: Magisterská práce, 2007. s. 61-62.
REIDL, Dušan. Zahrada a park Liechtensteinů v Adamově. Vlastivědný věstník moravský, 2009, č. I. Brno: Vlastivědná společnost v Brně. s. 15-28.

 

Poslední aktualizace 12. listopadu 2013 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist