Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Soška bronzového býčka
Mezi nejznámější nálezy pocházející z jeskyně Býčí skála patří bezesporu bronzová soška býčka, která byla nalezena v roce 1869 bratranci Gustavem a Arnoštem Felklovými v rozbité hliněné nádobě, která byla vyzvednuta z vrstvy uhlí. Nádoba ležela asi 7-10 metrů od vchodu a měla průměr asi 20 cm. Soška, která byla v nádobě ukryta ve spečeném spáleném prosu, byla původně připevněna ke kovové destičce, od které však byla při neopatrném vyzvedávání oddělena. Tato destička se nikdy nenašla. Obě přední nohy, pravá zadní noha a pravý roh jsou rekonstruovány. Místo očí hlavou býčka prochází oválný otvor, který byl původně vyplněn pravděpodobně sklem. Rozměry plastiky jsou 10,1 cm délky a 11,3 cm výšky. Vědci se domnívají, že soška pochází z dalekého dovozu, pravděpodobně z Egypta.
Později se soška dostal do sbírky Jindřicha Wankela, díky čemuž se jeho zájem o Býčí skálu prohloubil a vedl až k objevu tzv. halštatského pohřbu. Jak sám Wankel uvádí:

    Tento nález probudil ve mně měrou nejvyšší přání prozkoumat místo systematicky a vyplnit toto přání mně bylo umožněno velkorysostí Jeho Jasnosti knížete Jana z Lichtenštejna. Tak jsem dal v říjnu 1872 v celé Předsíni provádět odkopy jednotlivých vrstev... (Obrazy z Moravského Švýcarska, s. 244)

V současné době je soška uložena ve vídeňském přírodovědeckém muzeu. Společně s ostatními věcmi nalezenými v Býčí skále je vystaven v expozici muzea v prehistorickém oddělení.


Býček v expozici Přírodovědeckého muzea ve Vídni

Zdroje:
WANKEL, Jindřich. Obrazy z Moravského Švýcarska a jeho minulosti. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, 1984, s. 244.
PŘICHYSTAL, Antonín a NÁPLAVA, Miroslav. Záhada Býčí skály aneb jeskyně plná otazníků. Třebíč: Amaprint, 1995, s. 37-38, 48-51.

 

Poslední aktualizace 15. června 2017 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist