Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 13
Rok ani místo výstavby budovy není zatím známo. 1. dubna 1924 byl obcí koupena pro potřeby místního učitelstva. Kupní cena dosáhla společně s příslušnými poplatky 92 tisíc Kč.
V říjnu 1925 si obec vyžádala nové náčrty návrhů měšťanské školy jako přístavby k domu číslo 13, které zpracoval stavitel Matulík z Brna. Tento návrh byl poté zaslán obcí okresní politické správě se žádostí o komisionelní ohledání stavebního místa a jeho schválení. Tato komise, ve složení okresní hejtman F. Krajtl, vrchní stavební rada Čapek, okresní lékař Gyssella a okresní školní inspektor Anderle, však vyhlédla a doporučila na prvním místě pozemek mezi Sokolovnou a hřbitovem pana Ševčíka. Kde byla později postavena zcela nová budova měšťanské školy (číslo popisné 130).
Mezi roky 1932-1935 procházela budova stavebními úpravami (především se jednalo o stránku odvodňovací). V kronice je uvedeno, že i přestože byla budova určena pro adamovské učitele, byli zde ubytováni i neučitelé. V té době totiž do Adamova učitelé dojížděli z blízkého okolí, a tak nebylo nutné všechny byty obsadit učitelstvem.

Zdroje:
Pamětní kniha obce Adamova, s. 52, 53 a 109.

 

Poslední aktualizace 05. května 2014 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist