Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Klepačov
Vesnice Klepačov (neměcky Klepatschow) se nachází cca 5 km severně od Adamova. Poprvé je v pramenech obec zmiňována v roce 1532 jako pustá. Obnovena byla před rokem 1718. V roce 1793 zde bylo již 39 domů s 257 obyvateli, v roce 1900 83 domů a 593 obyvatel.
V minulosti se obec rozdělovala na Horní a Dolní Klepačov. Horní strana sestávala ze dvou řad dělnických domů, z nichž pravá strana byla nazývána Starou stranou a byla původním osídlením. Tito osadníci sem přišli před rokem 1718 a zdejší lesy vykáceli a rozdělili si parcely pro výstavbu domů. Druhá strana vsi se nazývala Novou stranou a byla založena roku 1826, kdy sem přišli noví dělníci.
Dolní Klepačov se rozkládá v údolí potoka Punkvy. Na soutoku Punkvy a Svitavy stála moderně zařízení restaurace. Za restaurací se rozkládaly železářské provozy blanenských železáren. Dolní Klepačov se však již rozkládá na katastrálním území Blanska. Název Dolní Blansko se již pro toto území nepoužívá.
V roce 1975 byla obec připojena k Blansku.
K roku 2011 bylo v Klepačově 199 domů s 566 obyvateli.


Dobový pohled na Dolní a Horní Klepačov (autor neznámý)


Kaple a boží muka na návsi Klepačova

Zajímavosti v obci:
– kaple – na návsi obce.
– boží muka – pochází z druhé poloviny 19. století.
Klepačovský hrádek – Jednalo se pravděpodobně o dřevěnou stavbu obehnanou palisády a ochranným valem. Dle nálezů je možné existenci hrádku umístit do druhé poloviny 13. a počátku 14. století.


Severní okraj Klepačovského zámku

Zajímavosti v okolí:
– kříž u soutoku Punkvy a Svitavy – v památkovém katalogu je také evidován tento kříž, který je v současné době nezvěstný.


Kříž u soutoku Punkvy a Svitavy

 

Poslední aktualizace 24. března 2022 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist