Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 85 – Chata Macocha
Impulsem k výstavbě původní Útulny na okraji Macochy byl první společný výlet nově založeného brněnského odboru Klubu českých turistů, který se uskutečnil 27. srpna 1894 do Blanska a na Macochu. Již v témže roce byl zakoupen od tří vilémovických občanů pozemek o celkové ploše 472,55 m2.
Projekt pro stavby Útulny vypracoval stavitel Antonín Tepich, který následně vedl také její výstavbu. Do Útulny se vstupovalo žudrem (přístavek chránící před deštěm) do předsíně, která sloužila jako výčep (nálevna). K výčepu přiléhala síň Útulny, tj. hostinská místnost. Dále se z výčepu dalo po schodech sestoupit do sklepa, který byl vytesaný ve vápencové skále pod kuchyní. Z žudru vedly točité schody v kulaté věžičce do horního patra. Zde se nad hostinskou místností nacházela noclehárna pro 12 osob, nad kuchyní a výčepem pak tzv. šlapácký pokoj (třílůžkový), vyhrazený členům KČT a hostům. V nitru věžičky se dalo po žebříku vystoupit až na vrchol, který byl upraven jako rozhledna.
Stavba byla dokončena za 12 týdnů. Celkové náklady na stavbu byly 3 200 zlatých. Stavba byla dokončena 15. srpna 1895 a slavnostně otevřena 25. srpna téhož roku. Jednalo se o první chatu v Českém království postavenou Klubem českých turistů.
Na začátku 20. století chata již přestávala kapacitně turistickému náporu dostačovat. V okolí bylo přistavěno několik přístavků, které doplňovaly služby zde nabízených. Počala se plánovat adaptace chaty, avšak tu přerušil požár 15. prosince 1927. Jeho příčiny nebyla nikdy zcela objasněny.


Původní útulna z roku 1895 (autor neznámý)

Výstavba nové chaty:
Projekt nové turistické chaty zpracoval architekt Zadražil. V prvním podlaží navrhl plnohodnotnou restauraci. V prvním poschodí a podkroví byly projektovány opět hostinské pokoje, ovšem s větší kapacitou. Náklady na stavbu chaty byly rozpočtovány částkou 600 000 Kč. Financování stavby bylo pokryto zajištěno plněním pojistné smlouvy, nájemným z Macočských jeskyní, hypotékou z pozemků, půjčkou od a. s. Moravský kras a rovněž z darů od jiných turistických odborů a jednotlivců. Stavbu, jenž byla zahájen 2. května 1928, realizoval stavitel Jalový z Blanska. Dokončena byla ještě téhož roku a dne 4. listopadu 1928 byla slavnostně otevřena.
Po roce 1948 byla chata znárodněna. Po Sametové revoluci byla v restitucích navrácena Klubu českých turistů a později prodána soukromému vlastníkovi. Chata Macocha byla v roce 1996 zrekonstruována a modernizována.


Chata Macocha v roce 2023

Zdroje:
Více fotografií na Wikimedia Commons.
ŠTELC, Ivo. 120 let Útulny na Macoše in Listy regionů, 2015, roč. 4, č. 6. Blansko: Renata Kuncová Polická. s. 1. Dostupné z: <http://www.listyregionu.cz/data/archiv/2015/srpen/LR_srpen_2015.pdf>

 

Poslední aktualizace 09. dubna 2023 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist