Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 282
Se stavbou této budovy, na nejvýše položeném místě Adamov 3, Ptačina, bylo započato v září 1956. Stavbu vedl n. p. Pozemní stavby v čele se stavbyvedoucím panem Válkou. Budova byla dokončena na počátku roku 1958, díky čemuž mohla být 8. února slavnostně předána veřejnosti do užívání. Celkové náklady na výstavbu dosáhly 1 133 624 Kčs. Jesle byly určeny pro děti žen pracujících v Adamovských strojírnách a jejich kapacita byla 37 dětí. Jednalo se o první jesle na okrese.
Od počátku měly jesle dvě oddělení: batolat a kojenců. V oddělení kojenců byly umístěny děti od 3 měsíců do jednoho roku, oddělení batolat pak děti od 1 do 3 let. V oddělení kojenců pracovala dětská sestra Dobroslava Nováková a Anna Krásnová. O batolata se staraly sestry Zdeňka Opletalová a Marie Sáňková.
Z počátku o jesle nebyl příliš velký zájem a tehdejší sociální pracovnice Růžena Musilová prováděla dokonce nábor, díky čemuž zde byly umístěny děti žen, které nebyly zaměstnány ve strojírnách. Tyto pak musely dávat přednost těm dětem, jejíchž matky zde zaměstnány byly.
V roce 1959 je v Kronice obce Adamova zmíněna potíž v nutnosti brzkého stávání dětí při předávání do jeslí a školek – ranní směna začínala v 6:30 a rodiče docházeli do zaměstnání pěšky.
V roce 1978 jsou uváděny tyto pracovnice: Dobroslava Nováková, Hana Nováková, Marie Křížová, Marie Vostárková a Jitka Karmašová. Uváděna je taktéž pěstounka Dana Pilátová, kuchařka Emilie Soldánová a její pomocnice Věra Jurnečková (poloviční úvazek), dále Květa Buchtová, Anna Mahdalová, Františka Müllerová a Marie Roseberková. Jednou týdně navštěvovala jesle dětská lékařka Elen Martincová.
Dále jsou uváděny statistiky zdravotního stavu dětí – průměrný počet onemocnění na jedno dítě byl (podle statistiky z roku 1977) 4,4 (okresní průměr je 5,3) a počet prostonaných dnů byl 22 (okresní průměr 30 dnů).

Prodej:
Kdy přesně došlo k zrušení jeslí není zatím jisté, snad na přelomu 80. a 90. let. Budova byla následně prodána do soukromého sektoru. Budovu nějakou dobu využívala firma Vrba. V katastru nemovitostí je budova vedena jako stavba ubytovacího zařízení a odpovídalo tomu užití na přelomu 20. a 21. století - byli zde ubytováni občané mongolské národnosti.
V současné době budova patří společnosti REALFORUS a.s. se sídlem v Jedovnicích, která ji nabyla v roce 2008 odkupem původní společnosti, která budovu vlastnila.


Dům číslo popisné 282 v listopadu 2015

Přestavba na bytový dům:
V polovině roku 2016 započaly přípravné práce na přestavbu domu na bytový dům, který firma REALFORUS a. s. plánuje z bývalých jeslí vytvořit. Přestavbu bude provádět společnost GRAS CZ s.r.o. Vznikne tak 23 bytových jednotek s celkovou obytnou plochou 1100 m2. U domu bude min. 25 venkovních stání + 2x invalidé a 2 garážové stání. Parkování bude resortní, to znamená za bránou a pouze pro obyvatele objektu. V objektu bude 16 bytových jednotek 2+kk , 6 bytových jednotek 1+kk  a 1 bytová jednotka 3+kk.
Podle dostupných informací má jít o třípodlažní budovu, při které bude zřízeno parkoviště pro majitele jednotlivých bytů. Bytové jednotky budou po výstavbě převáděny do osobního vlastnictví se vznikem nového společenství vlastníků v Adamově.


Vizualizace stavby po dokončení

V září roku 2016 započaly přípravné práce. Byl odstraněn plot kolem budovy a odstraněny stromy a oddělující od sebe ulici Ronovskou s budovou. Proti stavebnímu povolení, které bylo na stavbu budovy vydáno, vystoupili někteří obyvatelé z bytových domů ulice Ronovská, kteří podali stížnost na inspekci životního prostředí.
Byla též podána stížnost na povolení na přestavbu domu. Původní stavební povolení bylo zrušeno. Krajský stavební úřad je vrátil zpět do Adamova k dalšímu projednání.
V současné době probíhá na domě schválená demolice, která spočívala především ve snesení střechy.


Budova v srpnu 2017 po snesení střechy a úpravách před zrušením stavebního povolení

Zdroje:
Pamětní kniha obce Adamova II. díl, nestránkováno.
Kronice obce Adamova, s. 32.
Kronika města Adamova II. díl, s. 237, 238.
KUBÍK, Adam. Rok zuřící spor. Výstavbu nového domu brzdí odvolání, byty kvůli tomu zdraží. Blanenský deník [online]. [cit. 2017-08-29]. Dostupné z: <http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/rok-zurici-spor-vystavbu-noveho-domu-brzdi-odvolani-byty-kvuli-tomu-zdrazi-20170823.html>

 

Poslední aktualizace 29. srpna 2017 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist