(→‎Zdroje: odrážka)
(duchovní správci)
Řádek 2: Řádek 2:
[[Soubor:2024-09-14 Tomas Mikula.jpg|náhled|alt=Tomáš Mikula, současný adamovský farář|Tomáš Mikula, současný adamovský farář]]
[[Soubor:2024-09-14 Tomas Mikula.jpg|náhled|alt=Tomáš Mikula, současný adamovský farář|Tomáš Mikula, současný adamovský farář]]
'''Římskokatolická farnost Adamov''' je součástí brněnské diecéze a sídlí v [[Adamov]]ě. Farnost zahrnuje město Adamov, které spadá do děkanátu Blansko. Od 1. srpna 2024 byl v Adamově ustanoven farářem Mgr. [[Tomáš Mikula]].
'''Římskokatolická farnost Adamov''' je součástí brněnské diecéze a sídlí v [[Adamov]]ě. Farnost zahrnuje město Adamov, které spadá do děkanátu Blansko. Od 1. srpna 2024 byl v Adamově ustanoven farářem Mgr. [[Tomáš Mikula]].
== Duchovní správci ==
{{Šablona:Podrobně|Duchovní správci Římskokatolické farnosti v Adamově}}
Římskokatolická farnost v Adamově byla během své historie spravována mnoha duchovními, kteří se významně podíleli na jejím rozvoji a duchovní správě. Prvním farářem byl [[Antonín Dostál]], který zde působil v letech 1857–1862 a položil základy samostatné farnosti. Mezi další významné postavy patřil [[Josef Skoták]], jenž farnost vedl v náročném období první světové války (1901–1921). V poválečné době se pak dlouholetým farářem stal [[Jakub Rozmahel]], jehož služba trvala téměř tři desetiletí (1922–1950), včetně období druhé světové války. V modernější éře vynikl [[Arnošt Korec]], který působil v letech 1973–1995 a během svého dlouhého působení vedl farnost v čase společenských změn po roce 1989.
V současnosti farnost vede Tomáš Mikula, který nastoupil v roce 2024 a navázal na práci [[Pavel Lazárek|Pavla Lazárka]] (2016–2024). Důležitým přelomem v novodobé historii farnosti bylo období [[Jiří Kaňa|Jiřího Káni]] (2000–2016), během kterého došlo k modernizaci farního života a aktivnímu zapojení věřících do komunitního dění. Neopomenutelní jsou také duchovní, kteří přispěli ke stabilitě farnosti v době totalitního režimu, jako například [[Vladimír Kotoun]] (1953–1965). Historie duchovních správců v Adamově je svědectvím o kontinuitě duchovního života v měnících se společenských podmínkách a přináší cenný pohled na vývoj církevního společenství během více než 150 let.


== Kostel svaté Barbory ==
== Kostel svaté Barbory ==

Verze z 15. 12. 2024, 08:23

Kostel svaté Barbory v Adamově
Kostel svaté Barbory v Adamově
Tomáš Mikula, současný adamovský farář
Tomáš Mikula, současný adamovský farář

Římskokatolická farnost Adamov je součástí brněnské diecéze a sídlí v Adamově. Farnost zahrnuje město Adamov, které spadá do děkanátu Blansko. Od 1. srpna 2024 byl v Adamově ustanoven farářem Mgr. Tomáš Mikula.

Duchovní správci

Podrobnější informace naleznete na stránce Duchovní správci Římskokatolické farnosti v Adamově.

Římskokatolická farnost v Adamově byla během své historie spravována mnoha duchovními, kteří se významně podíleli na jejím rozvoji a duchovní správě. Prvním farářem byl Antonín Dostál, který zde působil v letech 1857–1862 a položil základy samostatné farnosti. Mezi další významné postavy patřil Josef Skoták, jenž farnost vedl v náročném období první světové války (1901–1921). V poválečné době se pak dlouholetým farářem stal Jakub Rozmahel, jehož služba trvala téměř tři desetiletí (1922–1950), včetně období druhé světové války. V modernější éře vynikl Arnošt Korec, který působil v letech 1973–1995 a během svého dlouhého působení vedl farnost v čase společenských změn po roce 1989.

V současnosti farnost vede Tomáš Mikula, který nastoupil v roce 2024 a navázal na práci Pavla Lazárka (2016–2024). Důležitým přelomem v novodobé historii farnosti bylo období Jiřího Káni (2000–2016), během kterého došlo k modernizaci farního života a aktivnímu zapojení věřících do komunitního dění. Neopomenutelní jsou také duchovní, kteří přispěli ke stabilitě farnosti v době totalitního režimu, jako například Vladimír Kotoun (1953–1965). Historie duchovních správců v Adamově je svědectvím o kontinuitě duchovního života v měnících se společenských podmínkách a přináší cenný pohled na vývoj církevního společenství během více než 150 let.

Kostel svaté Barbory

Podrobnější informace naleznete na stránce Kostel svaté Barbory.

Dominantou farnosti je kostel svaté Barbory, který je významnou památkou a stojí přímo v Adamově. Kostel pochází z druhé poloviny 19. století a byl vybudován pro potřeby místních obyvatel, mezi kterými byli převážně dělníci pracující v blízkých železárnách. Kostel svaté Barbory se stal významným duchovním centrem města.

Světelský oltář

Podrobnější informace naleznete na stránce Světelský oltář.

Jedním z nejcennějších uměleckých děl v kostele svaté Barbory je Světelský oltář. Oltář, původně pocházející z cisterciáckého kláštera ve Zwettlu v Rakousku, byl zakoupen a instalován v adamovském kostele v roce 1857. Tento unikátní oltář představuje nanebevzetí Panny Marie a mistrovským dílem gotického řezbářství. Světelský oltář patří mezi nejvýznamnější pozdně gotická díla v České republice.

Farní činnost a pastorace

Římskokatolická farnost Adamov nabízí tradiční pastorační aktivity, včetně pravidelných mší, svátostí a duchovní podpory pro místní věřící. Farnost se zaměřuje i na komunitní aktivity, pořádá akce pro děti, mládež i seniory a podílí se na kulturním a společenském životě města.

Farnost v současnosti

V současné době farnost spolupracuje s ostatními farnostmi v okolí, jako jsou Křtiny a Blansko, a nabízí možnosti duchovního růstu nejen pro místní, ale i pro návštěvníky z blízkého Brna či turisty, kteří přijíždějí obdivovat zdejší památky a přírodní krásy Moravského krasu.

Římskokatolická farnost Adamov je tak významným duchovním centrem nejen pro město Adamov, ale i pro širší okolí.

Zdroje