Průběh druhé světové války ve Svinošicích, která probíhala v od 1. září 1939 do 8. května 1945.
Průběh

Dne 18. listopadu 1941 byl gestapem zatčen řídící učitel Bohumil Vařílek, zemřel 10. dubna 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Iniciováno zřízení pamětní desky a úprava okolí školy. V září 1945, jako první v okolí, slavnostně odhalena pamětní deska.
Po náletu na Brno 6. dubna 1945 rozhodlo se část obyvatel ukrýt do okolních lesů. Skupina vedená Františkem Rytířem vytipovala vhodné úkryty u trati Křížová alej, v lokalitách zvaných Boučiní a Kámen. Postaveny přístřešky pro dobytek i lidi.
Dne 8. dubna 1945 obec obsazena maďarskými a německými jednotkami. Obyvatelé začali v panice opouštět domovy a přesunovat se do připravených úkrytů v lese. Vznikla tak provizorní osada – „nové Svinošice“. Další skupiny obyvatel nalezly útočiště u Nezbétky, Trnce a Dubu. Většina přespávala pod chvojím, později v zemljankách. Pobyt v lese trval téměř tři týdny, včetně období dešťů a sněhu.
V obci zůstali převážně muži. Ve statku Františka Dobišara č. p. 15 zřízen provizorní lazaret. Zde prováděny základní chirurgické zákroky. Během bojů přepravováni ranění vojáci z fronty u Řečkovic. Tři němečtí vojáci zde zemřeli, pochováni na hřbitově v Lipůvce.
Německá armáda se střídala s jednotkami Vlasovců. Přístup německých vojáků byl korektní, s výjimkou jednotek SS, které budily strach. Došlo k rekvizici několika koní, větší škody nevznikly. O život přišel pouze jeden občan – Josef Strnad, č. p. 21.
Večer 8. května vypukl v obci neobvyklý ruch. Německé jednotky ničily dokumenty, pálily vybavení. Ráno 9. května se vojáci shromáždili u domu Klementa Sedláka č. p. 10, následně odešli směrem na Tišnov, ve snaze dostat se k západním spojencům.
Generální štáb v té době sídlil ve statku Emericha Bartoše č. p. 19. Jeho velitel plánoval obklíčení Brna od Líšně. Během ústupu byli u kapličky zastřeleni dva koně a jejich vůz zapálen. Celkem v katastru obce zastřeleno 17 koní, především na poli pod cihelnou.
Osvobozující Rudá armáda dorazila do obce 9. května dopoledne. Směr postupu: od Svaté Kateřiny a Šebrov. Obyvatelé přivítali vojáky na návsi a na „Vyhnálově“. Podáváno jídlo, mléko, chléb i slivovice. Okamžitě vyvěšeny prapory, dlouho uschované. Přes obec prošly také oddíly rumunské armády.
Dne 10. května se obyvatelé začali vracet z lesních úkrytů zpět do obce, která zůstala téměř nepoškozená. Zahájeny práce na obnově veřejného života.
Byl zřízen strážní oddíl proti případným útokům dezertérů. Výzbroj získána zabavením německých zbraní. Velitel byl stanoven nadporučík Bohumil Šplíchal. Hlídky byly rozmístěny na křižovatkách a okolo obce.
Bohdan Císař, bratr Marie Nečasové z č. p. 16, během okupace kolaboroval s Němci a změnil si jméno. Po válce nalezeny v jeho majetku cennosti – zlato, peníze, látky. Zlato a hotovost byly odevzdány na ONV Tišnov, textil rozdělen mezi občany.
Zdroje
- Obecní kronika 1945-1970 Svinošic, rok 1945..