Povodně, které se významně zapsaly do historie regionu.

Povodeň v roce 1883

Podrobnější informace naleznete na stránce Povodně v roce 1883.

Zvýšené srážky v roce 1883 způsobily rozsáhlé záplavy, o nichž informovala hlášení z celého jihu Čech a Moravy. V tisku byla konkrétně zmíněna oblast Čáslavska, Chotěbořicka a také řeka Svitava, jejíž rozvodněné vody zaplavily vesnice Zábrdovice, Husovice, Bílovice, Maloměřice, Židenice, Adamov a Jedovnice.

Podle dobového svědectví vystoupila voda od Maloměřic až za druhý tunel u Obřan z břehů. Úsek směrem k Adamovu nabízel cestujícím děsivý pohled: cesty byly vymleté, pole a zahrady zničené, silnice zaplavené a celá krajina nesla stopy naprosté zkázy.

Povodeň v roce 1927

Podrobnější informace naleznete na stránce Povodně v roce 1927.

Povodeň, která zasáhla Adamov a jeho okolí 17. července 1927, byla mimořádná jak svým rozsahem, tak i neobvyklým původem – přicházela z menšího Křtinského potoka. Dobové záznamy v pamětní knize Adamova, četnickém památníku i Lidových novinách ji popisují jako živelní katastrofu, která způsobila závažné škody na infrastruktuře, včetně stržených mostů, poničených domů a zatopené továrny. Hladina Svitavy dosáhla 2,4 metru nad normál a během bouře spadlo v oblasti až 145 mm srážek během jednoho dne.

Voda, která zaplavila celé Josefovské údolí, se do Adamova valila v několika proudech. Prorazila tovární zeď, zatopila objekty do výšky 75–80 cm a poškodila či zcela zničila řadu domů, například dům Jaroslava Doležala, jehož část se zřítila. Celková škoda se vyšplhala na přibližně 1,3 milionu korun. Díky pohotové reakci četníků, hasičů i občanů však nebyly hlášeny žádné oběti na životech.

Zprávy tehdejšího tisku upozorňují i na možné další příčiny katastrofy, například údajné protržení hráze jedovnického rybníka Floriánek. Přestože kroniky o této události mlčí, zachovala se dobová fotografie poškozené hráze a svědectví Jiřího Pokladníka. Povodeň z roku 1927 tak zůstává jednou z nejvážnějších přírodních pohrom v historii Adamova.

Povodeň v roce 1997

Podrobnější informace naleznete na stránce Povodně v roce 1997.

V červenci 1997 zasáhla Adamov povodeň, která byla součástí rozsáhlé živelné pohromy postihující celou Moravu. Dne 8. července se řeka Svitava vylila z břehů a zaplavila několik částí města, včetně silnic, mostu, parovodu a areálu Adamovských strojíren. Došlo k přerušení městské hromadné dopravy, dodávek teplé vody i elektřiny. Hasiči zasahovali celou noc a byla vyhlášena třetí povodňová pohotovost. Následující den voda opadla, došlo k obnovení průjezdnosti i dodávek elektřiny.

Povodně v Adamově způsobily škody zejména v areálu strojíren, kde došlo k zatopení jídelny a znehodnocení zásob. Zasaženy byly také další budovy včetně kulturního domu, přerušeno bylo i telefonní spojení. Přestože celková škoda dosáhla 19 milionů korun, městský majetek byl poškozen jen mírně. Nezaznamenalo se žádné zranění. Ve městě byly uspořádány čtyři humanitární sbírky pro jiné postižené oblasti, do nichž se zapojili obyvatelé i místní firmy.

Z hlediska výšky hladiny Svitavy byla situace srovnatelná s povodní v roce 1956 – tehdy i v roce 1997 dosáhla voda téměř jednoho metru nad zemí u kulturního domu. Hladina v roce 1997 byla jen o pět centimetrů nižší, přičemž příčiny obou záplav byly odlišné. Starosta města Jan Hlavatý obdržel za zvládnutí krizové situace poděkování od předsedy Senátu Petra Pitharta.

Povodeň v roce 2024

Podrobnější informace naleznete na stránce Povodně v roce 2024.

Povodeň v polovině září 2024 zasáhla většinu území Česka včetně téměř všech krajů. Nejpostiženější byly Moravskoslezský a Olomoucký kraj. V oblasti Svitavy, včetně Adamova, Blanska a Bílovic nad Svitavou, způsobily vytrvalé deště od 13. září rychlý vzestup hladin vodních toků, včetně řízeného odpouštění z přehrad.

V Adamově byly zaplaveny podjezdy na Brno, tenisové kurty, zahrádky a areál kynologického klubu. Došlo k výpadkům elektřiny a uzávěrám komunikací, včetně tunelu na Hybešově a cest do Útěchova. Pomáhalo pět jednotek dobrovolných hasičů. Škody postihly sklepy, lávku u nádraží a Skalní sklep, na který spadl strom. V Blansku byly části cyklostezky a uzavřena komunikace u Sloupečníku. Opatření byla připravována již od 11. září. V Bílovicích nad Svitavou došlo k sesuvu svahu, výpadkům elektřiny a uzavření silnic.

Punkevní jeskyně a Macocha byly záplavami značně poškozeny, především elektrorozvody. Prohlídky byly omezeny, lodní trasa zkrácena. Dům přírody byl uzavřen, škody dosáhly 6 milionů korun. Kateřinská jeskyně byla uzavřena kvůli výpadku elektřiny.