Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Kulatý dub
Kulatý dub byl kdysi mohutný strom rostoucí v polesí obce Ochoz u Brna. Dnes nedaleko místa prochází zelená turistická trasa od památníku Josefa Opletala do obce Ochoz u Brna. Nedaleko se také nachází památník Ludvíka a Marie Belcredi. Když se ještě tyčil nad svým okolím, lidé z okolních vesnic k němu často měli namířeno při rodinných výletech.


Kulatý dub ještě stojící v roce 1985 (autor Josef Rícný, archiv MZLU)

Jednoho dne však se tento kolos zřítil, na tuto událost vzpomíná Josef Ševčík: "Toho pátku na večer přiběhl do hospody Jirka, bývalý skvělý fotbalista, zpěvák, harmonikář a nimrod každým coulem. Hned ve dveřích vykřikl: „Kulaté dub padl, asi blesk“. Někteří z přítomných jen soustrastně pokyvovali hlavou, jiní soudili, že má naváto, ostatní se smáli. Jak by mohl takový nádherný strom, chlouba celého regionu padnout. Žel bohu, Jirka měl pravdu. Na pohled zdravý strom měl, dle vyjádření odborníků, mezi svými mohutnými větvemi trhlinu, kterou do něj při dešti natékala voda a vnitřek pomalu ale jistě vyhníval až letní bouřka a prudký poryv větru dokončily dílo zkázy. To se psal rok 1987. Kdo si po více než čtvrt století vzpomene na tento vskutku nádherný přírodní výtvor. Zmizel z map, informačních turistických ukazatelů i myslí lidí. Vždyť dneska ho již, respektive jeho torzo, málokdo najde.
Za mých mladých let, nebo ještě lépe řečeno před datem jeho zkázy, tedy zde uváděným koncem osmdesátých let minulého století, to byla turistická atrakce. Babická škola nezapoměla, vždy začátkem nového školního roku, pořádat k tomuto legendárnímu stromu vycházku, aby žáci, hlavně prvnáčci, uviděli tuto krásu. Rovněž vycházky dalších korporací, zejména Sokola, turistických oddílů směřovaly tímto směrem, a to nejenom z naší vesnice. Kulatý dub jako název mělo ve svém vínku sdružení nimrodů, jak se tito dobrovolní lovci a přátelé myslivosti z Babic a okolních vesnic nazývali. Uprostřed letošního léta jsme s několika členy naší poměrně rozvětvené rodiny, toto pro naši generaci pietní místo, navštívili. S nostalgií v srdci prohlédli padlého velikána, jemuž ani uplynulá desetiletí neubrala nic z jeho mohutnosti. Vždyť ještě když stál, jsme ho ani tři dospělí neobejmuli. Tehdy mi přišlo na mysl, proč ti odborníci, kteří tehdy vysvětlovali příčinu konce tohoto nádherného rovného a košatého stromu, neudělali něco pro jeho záchranu. Vždyť už dlouhá léta prováděli zodpovědní pracovníci a organizace kontroly památných a vzácných stromů po celém světě, naši republiku nevyjímaje. To se však už asi po těch létech asi nedozvíme."


Kulatý dub v prosinci 2014

Když strom ještě stával, byla u něj umístěna informační tabule, na které bylo uvedeno:
Výška : 30 m
Délka kmene : 12 m
Výčetní průměr : 135 cm
Objem dřeva : 18 m³
Věk asi 350 let (odhad z roku 1974)
Označení : zelené pruhy a číslo
V kronice obce Řícmanice za rok 1986 str. 329 – 330 bylo zapsáno kronikářem panem Bohuslavem Šťastným: "V létě roku 1986 zahynul jeden z nejstarších a nejmohutnějších stromů širokého brněnského okolí, KULATÝ DUB – památeční strom."
Posouzení události panem Bedřichem Součkem, lesníkem Školního lesního podniku Křtiny: "Kulatý dub, jeden z nejstarších a nejmohutnějších velikánů brněnského okolí, objekt památkové péče, dostaveníčko milovníků přírody, již neexistuje (nestojí). Rostl v lesích ŠLP Křtiny v polesí Bílovice nad Svitavou, v oddělení 45A v katastru obce Ochoz. V mládí vyrůstal v hustém záboji (podrostu), který mu nedovoloval vytvořit boční zvětvení a tím vytvořil a do vysokého věku si udržel kolmý – plnoštíhlý – válcovitý a bezsuký kmen. Lidově řečeno „kulatý“, z čehož povstal jeho název – „KULATÝ DUB“. Kulatý dub byl 28 m vysoký a měl 13 m dlouhý bezsuký kmen s rozložitou, mohutnou kulovitou korunou. Jeho výčetní tloušťka činila 1,3 m nad zemí 135 cm. Jeho obvod tedy činil cca 425 cm. Jeho stáří se odhaduje na cca 350 let."
Při bouři 5. srpna 1986 byla porušena jeho stabilita, kmen praskl a vychýlil se z kolmého směru. Za dva dny, tedy 7. srpna 1986, za poměrně klidného a slunečného počasí ve 13,00 hod (dle svědectví lesních pracovníků) se zlomil v pařezu a padl.
Kulatý dub byl jedním z posledních svědků přirozené obnovy lesa.
V prosinci 2013 byl u torza stromu vysazen nový mladý dub.


Kulatý dub v prosinci 2014


Kulatý dub v prosinci 2014

Zdroje:
Vzpomínky Josefa Ševčíka. Tyto vzpomínky vyšly dne 27. srpna 2014 v deníku Rovnost.
ELFENBEINOVÁ, Lenka. Kulatý dub [online]. [cit. 2015-01-24]. Dostupné z: <http://www.geocaching.com/geocache/GC4VXKY_kulaty-dub?guid=4041bafa-eadd-4941-ae16-07399e155f3a>

 

Poslední aktualizace 24. ledna 2015 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist