Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Ulice Neumannova
Tato ulice se nachází v jižní části Adamova. Začíná u domu číslo 259 a 401, kde se ulice navazuje na Opletalovu ulici a končí o cca 200 metrů severozápadním směrem lesní cestou, která směřuje do Adamova I. Na ulici zleva postupně navazuje parkoviště s elektrocentrálou a tři osmipatrové panelové domy (čísla popisné 437, 438 a 439). Celkově se v nich nachází 96 bytových jednotek.
Zprava pak na ulici navazuje odbočka na vrchní část Opletalovy ulice u které stojí Kulturní dům (číslo popisné 345), za ním je pak bývalé nákupní středisko a masna na vyvýšeném prostranství. Dnes je zde hospoda (číslo popisné 1). Za touto budovou se nacházejí několik dvoupatrových garáží. Do spodního patra je vjezd z Neumanovy ulice, do patra druhého pak již z Ronovské ulice. Ta se také v místech za garážemi na ulici Neumannovu napojuje. Za domem (číslo popisné 444), který stojí u této křižovatky, se nachází křižovatka taktéž ulice Ronovské, tentokrát její vrchní a slepé části. V těchto místech Neumannova ulice končí. Na toto místo navazuje tzv. Hrádková cesta.


Pohled na Neumannovu ulici od křižovatky s ulicí Opletalova

Historie:
První zástavbou na dnešní ulici bylo pět bytových domů typu "Hartl", které zde vyrostly v letech 1952 a 1953. Tyto se nacházely přibližně na místech dnešních panelových domů (čísla popisné 437, 438 a 439). Při nové výstavbě domů vyrostl při křižovatce Neumannovy a Opletalovy ulice nový třípodlažní dům (číslo popisné 258) o šesti bytech.
Již v druhé polovině 70. let bylo rozhodnuto o zbourání všech domů a výstavbě nových panelových domů (čísla popisné 437, 438 a 439). Dům číslo popisné 258 byl odstřelen 25. září 1976. Odstřel byl z důvodu nedostatečné síly náloží neúspěšný a dům musel být nakonec zbourán těžkými stroji. Na jeho místě vzniklo parkoviště.


Dům číslo popisné 258 při odstřelu (autor František Ecler)

Původně byly dva domy určeny pro ubytování stávajících zaměstnanců Adamovských strojíren, třetí pak využíván jako ubytovna (pro nové zaměstnance, kteří na byt teprve čekali). V 90. letech 20. století byl pak i tento přestavěn na bytové jednotky.
Na Fóru 2015 bylo jako jeden z problémů města vybrán nedostatek parkovacích míst. Jako jedno z řešení bylo rozhodnuto o rozšíření parkovacích míst na ulici Neumannova. Na pracích se započalo v říjnu 2016.


Neumannova ulice je na mapě vyznačena červeně (autor © Přispěvatelé OpenStreetMap)

Zdroje:
Více fotografií na Wikimedia Commons.
KALINOVÁ, Bohdana. Obytná zástavba a občanské služby Adamova ve 20. století. Brno: Bakalářská práce, 2011. s. 25.

 

Poslední aktualizace 02. listopadu 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist