Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Setkání ve střední části Moravského krasu
Od roku 2001 pravidelně konaná akce pořádaná ve střední části Moravského krasu. Akce se zúčastňuje kostel svaté Barbory (číslo popisné 377), Františčina huť, Švýcárna (číslo popisné 459), Býčí skála, Výpustek s Drátenickou jeskyní, Zámek Křtiny (číslo popisné 1) a Arboretum Křtiny. Akce bývá pořádána u příležitosti Mezinárodního dne muzeí, Evropského dne parků a Mezinárodního roku lesů.
Doprava mezi Adamovem a Křtinami bývá zajištěna historickým autobusem ze sbírky Technického muzea v Brně.


Autobus Karosa ŠL 11 ze sbírky Technického muzea v Brně

Jednotlivé místa:
1/ kostel svaté Barbory (číslo popisné 377): volně přístupný interiér kostela s průvodcem.
2/ Františčina huť: v areálu hutě je umístěna slovanská vesnice, ve které je prováděna ukázková tavba v replice kusové železářské pece používané slovanskými hutníky, pálení dřevěného uhlí v milíři, pálení vápna v selské vápence, kovářské zpracování výsledků předchozích taveb, odlévání barevných kovů tradiční metodou do hliněných forem, soustružení dřeva na replice středověkého pružinového soustruhu, řezbářství, textilní technologie využívané v období raného středověku, mletí obilí na ručním mlýnku, pečení chleba v rekonstrukci středověké pece, obrazy ze života starých Slovanů – Sdružení přátel historie DAGA. V nedalekém Kameňáku (číslo popisné 460) je volně přístupná expozice železářství.


Ukázka řemesel, pálení dřevěného uhlí a ukázka tavby u Františčiny hutě

3/ Švýcárna (číslo popisné 459): prohlídky ekologicko-volnočasového centra, hry a ekohry pro děti, mládež i dospělé.
4/ Býčí skála: komentované prohlídky jeskyně pro veřejnost. Před jeskyní většinou probíhá nějaký doprovodný program. V roce 2017 byly dny otevřených dveří jeskyně z důvodu hnízdění dravých ptáků přesunuty na červen.
5/ Výpustek a Drátenická jeskyně: společně s prohlídkami jeskyně Výpustek je nabízena prohlídka normálně nepřístupné Drátenická jeskyně.
6/ Zámek Křtiny (číslo popisné 1): v roce 2016 a 2017 se akce již nezúčastnil.
7/ Arboretum Křtiny.

 

Poslední aktualizace 14. července 2017 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist