Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Pandemie COVID-19
Pandemie virové choroby COVID-19 se v České republice rozšířila před 1. březnem 2020, kdy byly potvrzeny první tři případy pacientů, kteří se nakazili v Itálii.
Po vypuknutí epidemie přijalo Ministerstvo zdravotnictví určitá opatření. Dne 3. března se jednalo například o pozastavení letů ze severní Itálie a Jižní Koreje, nebo zákaz návštěv Světového poháru v biatlonu.
První opatření, které se mohlo výrazně dotknout adamovských občanů bylo nařízení z 6. března o povinné 14denní karantény pro všechny české občany, kteří se vrátili z Itálie. Po dobu karantény měli nárok na nemocenskou a mohli pracovat z domova. V případě nedodržení karantény jim hrozila pokuta až 3 miliony Kč.
Mezi další opatření patřila například zákaz vyvážení dezinfekčních prostředků z republiky (také 6. března), plošný zákaz návštěv v lůžkových odděleních nemocnic a akce "korona", která spočívala rozdávání informačních letáků o tom, co mají lidé dělat, jestliže na sobě zpozorují nějaké příznaky onemocnění COVID-19 a provádění namátkové měření tělesné teploty řidičů na 10 nejfrekventovanějších hraničních přechodech (9. března).
Dne 10. března Ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření, kterým od následujícího dne zakazoval přítomnost studentů na všech základních, středních a vysokých školách v České republice. Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, základní umělecké a mateřské školy uzavřeny být nemusely, ale bylo jim to doporučeno.
Dále byly zakázány akce s účastí nad 100 osob. Toto rozhodnutí se dotklo především Městského plesu, který byl plánován na 13. března 2020. Mezi další akce, které byly zrušeny byly například Běh na Nový hrad (15. března).
Dne 12. března vláda České republiky vyhlásila ve 14 hodin nouzový stav. Přijata byla mimo jiné opatření jako zákaz všech veřejných i soukromých akcí s více než 30 účastníky, omezení restauračních zařízení, která musí být zavřená mezi 20. a 6. hodinou, zákaz vstupu veřejnosti do posiloven, na koupaliště, do bazénů, solárií, saun, hudebních a sportovních klubů, zábavních zařízení, wellnes, knihoven a galerií.


Nouzový stav způsobil zrušení všech kulturních akcí ve městě

Rada města Adamova dne 13. března vydala nařízení města Adamova č. 1/2020, kterým se upravil provoz Základní školy a mateřské školy. Touto úpravou se od 16. března uzavřely všechny mateřské školy ve městě.
Dne 14. března bylo ohlášeno, že z neděle z 15. na 16. března Česká republika uzavře své státní hranice. Na nočním jednání dne 14. března vláda rozhodla, že od 6. hodiny dne 15. března bude zakázán provoz restaurací a obchodů s výjimkou potravin, lékáren, drogérií, čerpacích stanic či prodejen zboží denní potřeby. Opatření bylo vyhlášeno na 10 dní.
Od 15. března byl omezen pohyb občanů. Lidé mohli vycházet z domu jen v případě nejnutnějších případech (nakupování, zaměstnání apod). Lidé čím dál více využívali roušky či šátky k vlastní ochraně. Absence dostatečného množství roušek způsobil, že si je mnozí lidé vlastnoručně šili.


Lidé čím dál více využívali roušek či šátků (autor Jan Charvát)

Jihomoravský kraj rozhodl o preventivních opatřeních v regionálních i městských autobusech IDS JMK. Od 18. března vešla v platnost povinnost cestujících cestovat s ochranou úst a nosu ve všech vozech IDS JMK. Byl zakázán nástup prvními dveřmi a v okolí řidiče byl vyhrazen prostor, do kterého nesměli cestující vstoupit. V Adamově byla zavedena dočasně bezplatná přeprava.


Vyhrazený prostor u řidiče autobusu, do kterého nesměli vstoupit cestující

Dne 18. března schválila vláda bezpečnostní opatření zákaz vycházení bez roušek či jiného zakrytí nosu a úst. Nařízení mělo účinek od půlnoci.

 

Poslední aktualizace 12. listopadu 2021 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist