Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Studánka Jaromíra Tomečka
Studánku Jaromíra Tomečka, brněnského spisovatele, básníka přírody, najdeme pod paloukem U Buku na dohled od sousední studánky Jana Doležala. Na desce u studánky je jeho citát:

Vlka živý nohy
orla křídla
člověka srdce
Jaromír Tomeček

Původně byl citát umístěn na studánce Přátelství za brněnskou částí Lesná, kde Školní lesní podnik vybudoval rekreační sportovní zařízení Areál zdraví. Jaromír Tomeček navrhl citát, který byl na této studánce umístěn vyryt na bronzové desce. Ta byla odlita podle návrhu akademického malíře Josefa Kaduly. Stavbu samotné studánky navrhl Ivar Otruba. Slavnostní otevření i za účasti autora citátu se uskutečnilo v roce 1976.
Bronzová deska však byla ze studánky odcizena a kromě toho také lesy byly v restituci navráceny původním majitelům. Bylo rozhodnuto o vytvoření nové desky, která by byla umístěna na nové studánce, jež vznikla na výše zmíněném palouku U Buku. Tentokrát nebyl citát vyryt na bronzovou, ale mramorovou desku. Slavnostní otevření nové studánky proběhlo v roce 1996, avšak Tomeček se již ze zdravotních důvodů nemohl zúčastnit.


Studánka Jaromíra Tomečka

Zdroje:
TRUHLÁŘ, Jiří. Památníky adamovských lesů. Praha: Primus, 2003. s. 120-121. ISBN 80-86207-24-2.

 

Poslední aktualizace 10. března 2014 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist