Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Slévárna v areálu technické památky Stará huť
Od roku 1971, kdy byla Františčina huť prohlášena státní technickou památkou, bylo přikročeno k přípravným a projektovým pracím na rehabilitaci celého areálu Staré huti.
Součástí celkového záměru rehabilitace tohoto památkového souboru byla vypracována studie na zbudování objektu slévárny, který by umožnil prezentaci dobového způsobu železářské výroby.
Vzhled budovy vycházel z dobových fotografií z konce 19. století, tak aby zapadl mezi okolní dochovalé objekty areálu. Dispozice stavby byl podřízen snaze umožnit instalaci rozměrných předmětů, tj. hamru s vodním kolem, pece, dvou kuploven, zásobníku materiálu, jeřábu a rozložené technologie lití, kanónů. Dále bylo v půdorysu uvažováno s místností vědecko-administrativní pracovny, sociální zařízení a rozvody elektroinstalace.
Všechny prvky navržené architektury měly korespondovat s charakterem dochovaných objektů.


Situace na které je patrné, v jakých místech areálu Staré huti byla slévárna plánována

Navržený objekt byl přízemní, nepodsklepená cihelná stavba s dřevěným krovem, viditelného z vnitřního prostoru, sedlovou střechou a přístavkem vodního kola a náznakem továrního komínu.
Základy měly být tvořeny z prostého betonu, zdivo cihlové, omítnuté, částečně spárované – režné. Okna a dveře ocelové. Podlaha z hrubších keramických dlaždic. Krytina dvojitá tašková na husté laťování.
S vytápěním se počítalo pouze v pracovně a sociálním zařízení.


Axonometrický pohled část areálu Staré huti s navrženou slévárnou

Zdroje:
Městský úřad Adamov, archiv správy majetku města, bez inv. č., Adamov – Stará huť, studie slévárny, z roku 1979.

 

Poslední aktualizace 3. září 2020 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist