Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Jesle a mateřská škola pro Škodovy závody v Adamově
Po druhé světové válce, kdy započalo rozšiřování závodu, vyvstala potřeba výstavby občanské vybavenosti pro adamovské občany. Jednou kategorií této vybavenosti jsou také předškolní vzdělávací zařízení – jesle a mateřská škola. Proto byl v 1951 na žádost Škodových závodů vypracována projekční organizací Stavoprojekt z Brna dokumentace, která navrhla vybudování dvou samostatných budov v těsné blízkosti budovy MNV (číslo popisné 101), při dnešní ulici Pod Horkou.
Jesle i mateřská škola byly projektovány pro 30 dětí, částečně podsklepeny a vzájemně propojeny topným kanálem. Kotelna, která by zásobovala teplem budovy byla plánována v v suterénu jeslí.
Z jakého důvodu nebyl projekt nakonec realizován není známo. V Adamově byly nakonec jesle (číslo popisné 282) vybudovány na ulici Ronovská v roce 1956. V 50. letech na zamýšleném místě jeslí a mateřské školy byly vystavěny tři bytové domy.


Situace projektové dokumentace záměru výstavby jeslí a mateřské školy (autor Stavoprojekt)


Místo zamýšlení výstavby v říjnu 2019

Zdroje:
Městský úřad Adamov, archiv správy majetku města, inv. č. 266, Jesle a školka pro Škodovy závody, Technická zpráva, str. 1, ze srpna 1951.

 

Poslední aktualizace 23. srpna 2019 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist