Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 90 - Větrný mlýn v Rudici
Historie tzv. Větřáku v Rudici se začala psát 7. prosince 1864, kdy manželé Matěj a Františka Ševčíkovi koupili obecní pastvisko "Tumperk". Již v následujícím roce byl na pozemku dokončen větrný mlýn holandského typu. Dne 4. prosince 1865 Františka Ševčíková zemřela. Matěj se oženil podruhé a s novou manželkou Vincencií si postavil u mlýna domek. Po jeho smrti připadlo dědické právo Anežce Ševčíkové, provdané Staré.
V roce 1866 se pruské oddíly při tažení ve směru na Blansko nechaly ošálit jeho podobou pevnostní věže (mlýn byl tehdy bez střechy) a zaujaly pod mlýnem útočnou formaci s palebným postavením polního dělostřelectva. Po zjištění průzkumníků, že nejde o opevnění, byl poplach odvolán.
V roce 1922 prošel mlýn opravou, při které byl vyměněn 10 m dlouhý modřínová hřídel. O tři roky později zničila bouře lopaty. A tak byl v roce 1929 mlýn upraven na elektrický pohon. V roce 1940 byl mlýn zavřen a mletí v něm bylo zakázáno. Po válce již nedošlo k obnovení mletí, a tak již stavba jen chátrala.
Po úmrtí posledního dědice v roce 1960 připadl mlýn do majetku Okresního národního výboru Blansko. Od roku 1968 se o mlýn starali manželé Vaverkovi z Brna. Natřeli střechu a postavili vikýř, pořídili nový borovicový hřídel a upevnili lopaty. V roce 1987 došlo k zlomení hřídele.
Od 13. srpna 1994 je ve mlýně otevřeno muzeum obce Rudice - expozice speleologie, mineralogie a historie hornictví a hutnictví. O dva roky později byla plechová střecha pokryta štípaným šindelem. Dne 1. května 1999 bylo u Větřáku otevřeno informační středisko obce Rudice.


Větrný mlýn v roce 2016

Zdroje:
Více fotografií na Wikimedia Commons.
Muzeum "Větrný mlýn" v Rudici s turistickým informačním centrem.
SOUCHOPOVÁ, Věra, MERTA, Jiří, TRUHLÁŘ, Jiří, BALÁK, Ivan a ŠTEFKA, Leoš. Cesta železa Moravským krasem. Blansko: Svaz obcí Spolek pro rozvoj venkova Moravský kras, 2002. s. 98-100.

 

Poslední aktualizace 26. července 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist