Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 460 - Kameňák
Dům stojící v bezprostřední blízkosti Františčiny hutě, tzv. Kameňák, dříve sloužil jako modelárna, v níž vznikaly dřevěné modely pro zhotovování odlévacích forem, byl postaven pravděpodobně kolem roku 1840. Jedná se o jednopatrovou, nepodsklepenou budovu o půdorysných rozměrech 15 x 7 m. Venkovní průčelí budovy je souměrné s mírně vystupujícím středním rizalitem. Rizalit má dvě okenní osy a boční části osm okeních os. Horizontálně je budova dělena kordonovou římsou. Okna v přízemí s půlkruhovým záklenkem, v 1. patře pravoúhlá a v rizalitu zaklenutá. Mezi okny vstupují mírně kamenné lesény. Venkovní průčelí má opukový obklad, který je součástí smíšeného zdiva.
Přízemí má celkem pět místností, stropy má dřevěné s viditelnými trámy a podlahy prkenné. Dlažba na chodbě cihelná. Okna dvojitá. První patro také o pěti místnostech, stropy rovněž dřevěné – trámové, podlahy dřevěné a na chodbě cementové dlaždice. Původně nebylo v budově umístěno schodiště, každé patro bylo přístupné samostatně z východní strany. První patro pak ještě venkovním schodištěm a samostatným spojovacím můstkem. Při rekonstrukci, která proběhla v druhé polovině 20. století, bylo zbudováno vnitřní schodiště.
Roku 1984 byla budova zpřístupněna veřejnosti a v současné době je v ní nainstalována expozice Železářství střední části Moravského krasu. Jako celý areál Františčiny huti je Spravováno Technickým muzeem v Brně.
Budova má problém s vlhkostí. V budoucnu je plánována sanace svahu nacházející se za domem. Poté by mělo dojít k modernizaci expozice zde umístěné.


Areál hutě na počátku 20. století (autor neznámý)


Kameňák v březnu 2012

Zdroje:
BUDIŠ, Jaroslav a kolektiv. Adamov. Adamov: Město Adamov, 2014. s. 21.
Metainformační systém Národního památkového úřadu.

 

Poslední aktualizace 12. listopadu 2019 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist