Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisný 459 - Švýcárna
Švýcárna se nachází poblíž pozůstatků komplexu bývalé Františčiny huti v Josefském údolí. Jedná se o stavbu hutního hostince, postaveného v alpském (švýcarském) stylu z hrázděného zdiva, při kterém měly vzniknout struskové lázně a cizinecké byty. Budova měla být vystavěna zároveň s novou modelárnou po roce 1840. Přesný letopočet není znám, jisté však je, že byla vystavěna před rokem 1850, poněvadž roku 1850 nabízela znovu správa knížecího statku k pronájmu nově vystavěnou hospodu na 3-6 let.


Švýcárna v roce 1912 (autor neznámý)

Hospoda vystřídala celou řadu nájemců. Od 1. ledna 1923 přešla Švýcárna do majetku státu, pod správu Školního lesního závodu Vysoké školy zemědělské v Brně. Roku 1950 byl hostinec zrušen, od té doby se v budově nacházely byty, poté výzkumná stanice VŠZL a poté opět byty. V současné době je v objektu provozován pension a hostinec a vlastní jej Hnutí Brontosaurus.
V roce 2000 zde bylo natáčeno několik scén prvního dílu Četnických humoresek Slepice versus Slepička.


Švýcárna v roce 2016

Lesní bar a DobroDomek:
Od roku 2015 vznikal v areálu Švýcárny lesní bar a knihovna. Otevření proběhlo v květnu roku 2016. Místo je nehlídané a bez obsluhy. V baru je umístěna kasička a návštěvníci si z nabízených nápojů či cukrovinek mohou posloužit a dle ceníku vhodí peníze do kasičky.


Bar a knihovna v rozestavěném stavu v květnu 2016

Dne 30. listopadu 2019 byl Lesní bar slavnostně rozšířen o další službu o noclehu v nově postaveném DobroDomku. DobroDomek je dvoupatrový objekt, v jehož spodním patře je umístěno sociální zařízení a společenská místnost s krbovými kamny. V horním patře je pak vlastní útulna s postelemi.


Ředitel EVC Švýcárna Robert Kubáň při slavnostním otevření DobroDomku

Zdroje:
ŠRÁMKOVÁ, Andrea. U Švýcárny u Adamova vzniká lesní bar a knihovna [online]. [cit. 2015-04-05]. Dostupné z: <http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/u-svycarny-u-adamova-vznika-lesni-bar-a-knihovna-20160405.html>
CHARVÁT, Jan. Lesní baar u Švýcárny doplni DobroDomek. Nabízí útulný nocleh všem [online]. [cit. 2019-12-03]. Dostupné z: <https://blanensky.denik.cz/zpravy_region/lesni-bar-u-svycarny-doplnil-dobrodomek-nabizi-utulny-nocleh-vsem-20191203.html>

 

Poslední aktualizace 14. února 2020 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist