Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisný 459 - Švýcárna
Švýcárna se nachází poblíž pozůstatků komplexu bývalé Františčiny huti v Josefském údolí. Jedná se o stavbu hutního hostince, postaveného v alpském (švýcarském) stylu z hrázděného zdiva, při kterém měly vzniknout struskové lázně a cizinecké byty. Budova měla být vystavěna zároveň s novou modelárnou po roce 1840. Přesný letopočet není znám, jisté však je, že byla vystavěna před rokem 1850, poněvadž roku 1850 nabízela znovu správa knížecího statku k pronájmu nově vystavěnou hospodu na 3-6 let.


Švýcárna v roce 1912 (autor neznámý)

Hospoda vystřídala celou řadu nájemců. Od 1. ledna 1923 přešla Švýcárna do majetku státu, pod správu Školního lesního závodu Vysoké školy zemědělské v Brně. Roku 1950 byl hostinec zrušen, od té doby se v budově nacházely byty, poté výzkumná stanice VŠZL a poté opět byty. V současné době je v objektu provozován pension a hostinec a vlastní jej Hnutí Brontosaurus.
V roce 2000 zde bylo natáčeno několik scén prvního dílu Četnických humoresek Slepice versus Slepička.


Švýcárna v roce 2016

Od roku 2015 vznikal v areálu Švýcárny lesní bar a knihovna. Otevření proběhlo v květnu roku 2016. Místo je nehlídané a bez obsluhy. V baru je umístěna kasička a návštěvníci si z nabízených nápojů či cukrovinek mohou posloužit a dle ceníku vhodí peníze do kasičky.


Bar a knihovna v rozestavěném stavu v květnu 2016

Zdroje:
ŠRÁMKOVÁ, Andrea. U Švýcárny u Adamova vzniká lesní bar a knihovna [online]. [cit. 2015-04-05]. Dostupné z: <http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/u-svycarny-u-adamova-vznika-lesni-bar-a-knihovna-20160405.html>

 

Poslední aktualizace 30. května 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist