Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 3912 – Hotel a restaurace Velká Klajdovka
Historie Hotelu a restaurace Velká Klajdovka, který se nachází na severním okraji brněnské městské části Brno–Vinohrady, na ulici Jedovnická, sahá do hluboké historie.
Původní budova zájezdnímu hostinci Klajdovka (nebo také Klajda) existoval již v době vzniku nedaleko stojící hájovny – tedy kolem roku 1855. V té době Klajdovka nefungovala pouze jako hostinec, ale také jako přepřahací stanice pro koně vápeníků., kteří vozili vápno z Březiny a Ochozu do Brna.
V roce 1902 je v druhém díle Průvodci do moravských jeskyní zmiňována coby majitelka hospody Veronika Křížová. Na stejném místě je uváděn původ jména Klajdůvka jako odvozenina od jména jednoho majitele, kterému říkali Klajda.


Historická fotka původního hostince (autor neznámý)

Na konci 30. let 20. století rodina Šmerdova přestavěla jižní část budov na moderní výletní restauraci se zahrádkou ve funkcionalistickém stylu a pojmenovali jej na Hotel Velká Klajdovka.
V roce 1998 prošel komplex rozsáhlou přestavbou. Další výraznou přístavbou prošel v roce 2011.


Restaurace a hotel Velká Klajdovka v roce 2009 (autor Dezidor)


Restaurace a hotel Velká Klajdovka po přístavbě (autor Kirk979)

Zdroje:
KŘÍŽ, Martin a KOUDELKA, Florian. Průvodce do moravských jeskyní, Díl II. Jedovnice, Rudice, Josefov, Babice, Křtiny - Údolí hádecké, Hostěnice, Mokrá, Líšeň a Brno. Žďánice-Vyškov: M. Kříž, 1902, s. 134.

 

Poslední aktualizace 31. prosince 2021 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist