Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 39
Budova se nachází při křižovatce ulice Hradní a náměstí Práce. V indikační skice z roku 1827 je budova na místě zakreslena. V indikační skice z roku 1871 je budova uvedena i s číslem 39. V roce 1901 byla dokončena menší přístavba prodejny tabáku Jana Drexlera. Samotná budova v té době patřila jeho bratru Karlu Drexlerovi.


Budova č. 39 zakreslena na indikační skice z roku 1871 (autor neznámý)

Dne 21. prosince 1957 objekt odkoupili manželé František a Františka Lžičařovi (není zatím jisté, zda přímo od Drexlerů či již od jiného majitele). V roce 1980 zdědila dům dcera Jiřina Řehůřková a syn František Lžičař. V průběhu 80. let (snad kolem roku 1983) byl objekt vykoupen Adamovskými strojírnami. Ve znaleckém posudku je výstavba budovy odhadována na rok 1804. Celková cena byla v té době stanovena na 40 758,– Kčs. Strojírny budovu využívali ke skladovacím účelům.

Přestavba objektu na uzenářství:
Dne 13. listopadu 1990 budovu odkoupil Josef Dvořák a jeho manželka Anna Dvořáková, kteří zde zřídili prodejnu řeznictví a uzenářství.
Vstup do budovy byl situován od náměstí Práce, proto byla odbourána cca 10metrová část stávajícího betonového oplocení s reklamou Adamovských strojíren. Ze soklu betonového oplocení byla vytvořena terasa s přístupem do objektu. Zásobování bylo řešeno z druhé strany domu – ze dvora. Uvnitř budovy byly projektovány místnosti prodejny, bourárny, sklady, lednice, mraznice, sociální zařízení, a další technické místnosti. Celkové rozpočtové náklady rekonstrukce byly vypočítány na 684 tisíc Kčs.
Dne 11. dubna 1994 bylo vydáno kolaudační rozhodnutí, které povolilo užívání dokončené stavby. Dne 28. listopadu 1994 bylo vydáno rozhodnutí o změněn způsobu užívání, čímž došlo ke změně části objektu na provozovnu bufetu.


Řeznictví a uzenářství v roce 2005

Přestavba na restauraci:
V roce 2007 vypracoval projektant Ing. Petr Krejčeřík na základě požadavku nového majitele a investora firmy AC DELTA, spol. s r. o. projektovou dokumentaci, která řešila přestavbu 1. NP budovy na hospodu. Dispozičně hospoda využívá prostory po řeznictví a uzenářství, jen se změnilo využití jednotlivých místností. Objekt je rozdělen na technické zázemí hospody (sklady piva, kotelna) a sociální zařízení (wc muži, wc ženy, wc personál, šatna), úklidová místnost, hospoda, kuchyně a salonek pro uzavřenou společnost. Dne 28. června 2007 bylo vydáno kolaudační rozhodnutí.
Později byla opravena také terasa a vyměněno její zábradlí.


Průčelí Hradní restaurace v roce 2012

Zdroje:
Městský úřad Adamov, archiv stavebního úřadu, inv. č. 39, neuspořádané spisy.
Městský úřad Adamov, archiv stavebního úřadu, inv. č. 35, Řeznictví p. Dvořák, Technická zpráva, str. 1, z ledna 2007.
Městský úřad Adamov, archiv stavebního úřadu, bez inv. č., AC DELTA – Hradní 39, Technická zpráva, str. 6, z ledna 2007.
Městský úřad Adamov, archiv stavebního úřadu, bez inv. č., AC DELTA – Hradní 39, Kolaudační rozhodnutí, str. 1, z 28.6.2007.

 

Poslední aktualizace 09. ledna 2020 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist