Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 346 a 347
Panelový dům, nazývaný Pastouška (jako jediný na Ptačině vystavěn městem, ostatní byty byly stojíren) na ulici Opletalova. Jak uvádí Kronika města Adamova v zápise z roku 1973:

    V tomto roce začal MěstNV s výstavbou vlastních bytových jednotek v Adamově III, v prostoru blízko studánky "Ptačí svatyně". V srpnu začaly přípravné práce a dovoz materiálu (odlesnění pozemku bylo provedeno už loňského roku), v září pak byl proveden výkop a betonování základů. Vlastní stavba budovy (z montovaných panelů) bude dokončena v příštím roce. Bytové jednotky jsou určeny pro zaměstnance MěstNV, učitele, zaměstnance v distribuci a jiné občany, kteří nejsou zaměstnanci závodu. (Kronika města Adamova, s. 60)

Hrubá stavba byla dokončena v únoru 1974. V lednu následujícího roku byla stavba již kompletní a v polovině února byly byty předávány do užívání nájemníkům. Budova disponovala celkem 36 obytnými jednotkami v 7 podlažích. Bytové jednotky jsou jedno-, dvou- i třípokojové. Lodžie jsou orientovány jižním směrem, stejně jako čelní strana domu.
V říjnu 1999 byla schválena mandátní smlouva firmy BN Consulting na dokumentaci projektu střešní nástavby šesti bytových jednotek. V prosinci téhož roku byla schválena smlouva s firmou Betex plus. Díky přístavbě byl celkový počet bytů zvýšen na 42 jednotek. Bytové jednotky v přistavěném patře byly předány v prosinci 2000.
Při budově je vystavěna plynová kotelna, kterou vlastní Město Adamov. Jejím provozovatelem je Adavak. Kotelna zde byla vybudována pravděpodobně z důvodu náročnějších stavebních pracích při napojení domu na centrální kotelnu.


Podoba domu s přístavbou jednoho patra v září 2015


Kotelna při budově

Zdroje:
Kronika města Adamova II. díl, s. 60, 115.
Kronika města Adamova IV. díl, s. 342,
BUDIŠ, Jaroslav a kolektiv. Adamov. Adamov: Město Adamov, 2014. s. 69.

 

Poslední aktualizace 18. října 2015 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist