Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 345 - Kulturní dům
Z důvodu nové zástavby na tzv. Ptačině vyvstala i potřeba po společensko-kulturních prostorech. Již v 50. letech se počítalo se zřízením kulturního centra, avšak tento plán nebyl realizován. A tak v této době byla vyvíjena kulturní činnost pouze v nevyhovujících místnostech, které tu zbyly v dřevěném baráku po stavařích.
V roce 1968 vypracoval architekta Miloslava Kramoliše návrh, který o dva roky přepracoval architekt František Kopřivík. Budova se vyznačuje stupňovitou čelní stranou, je rozdělena na dvě podlaží. V prvním byla vyprojektovaná restaurace s hospodou. Druhé bylo určeno coby kulturní prostory.
Starší plán počítal s realizací mezi lety 1969 a 1970 za částku 3 400 000 Kčs, avšak stavební práce na přípravě staveniště započaly teprve v říjnu roku 1970, stavba pak pokračovala do roku 1973. Realizace stavby byla provedena za 3 725 000,-. Výstavba centra spadala pod tzv. „akci Z“. Účastnilo se denně 5 – 8 brigádníků, kteří odpracovali 31 tis. neplacených hodin.


Stav kulturního střediska v roce 2006

V měsících březnu a dubnu 2014 se pracovalo na úpravě terasy domu a od 6. května se započalo s prácemi na opravě fasády. První polovina byla dokončena v červenci téhož roku. Na zbytku fasády se začalo pracovat v září následujícího roku.


Podoba budovy po rekonstrukci v říjnu 2014

V květnu 2017 se začalo s úpravou interiéru. Tyto práce byly rozděleny na dvě fáze. V první byl upraven sál a předsálí. Rekonstruována byla elektroinstalace, rozvody vody a kanalizace, byl pořízen nový nábytek a osvětlení, komplexní řešení ozvučení aj. V návaznosti na tyto úpravy byl ve vestibulu zbudován výtah. V létě roku 2018 se započalo s úpravami salónků, které budou taktéž opraveny.

Zdroje:
KALINOVÁ, Bohdana. Obytná zástavba a občanské služby Adamova ve 20. století. Brno: Bakalářská práce, 2011. s. 20-22.

 

Poslední aktualizace 01. července 2018 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist