Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 135 - Hamerský mlýn
Zajímavá technická památka se nachází na levém břehu Svitavy u cesty z Maloměřic do Bílovic nad Svitavou. Skupinu zdevastovaných budov uzavírá nejblíže k Bílovicím elektrárna bývalé strojírny. Kolem roku 1920 zde strojník Julius Kolář založil výrobnu ozubených kol a pilníků. Vodní kolo obstarávalo pohon strojů a dynama 60 V, které vyrábělo elektřinu pro osvětlení strojírny a přilehlých obytných prostor. Po sporech s magistrátem ohledně legálního využívání vodní síly k podnikání začala výroba upadat. V podnikání pokračoval až do konce druhé světové války Václav Kovář (podle něj se jmenuje Kovářovo údolí). Později byl používán generátor na 380 V a elektřina poháněla stroje. Vždy mohl jet jen jeden stroj současně. Koncem roku 1946 objekt koupil jiný podnikatel a začal vydělávat kůže. Přitom stále používal kolo k výrobě elektřiny. Majitel koželužny měl jako jeden z prvních vůz Škoda Tudor. Po únoru 1948 byl provoz zastaven, stroje museli majitelé odevzdat a odešli. Kolo se točilo i dál jako atrakce. Od té doby byla strojírna opuštěná a postupně chátrala.


Historická podoba strojírny (autor neznámý)


Historická podoba strojírny (autor neznámý)

Samotné vodní kolo je unikátní konstrukce. Nachází se v nejsevernější malé budově komplexu (generátorovně), která kolem roku 2005 vyhořela. Voda jej poháněla zespodu a otáčky se přenášely tzv. Ewartovým řetězem (zvláštní typ článkovaného řetězu používaného u speciálních převodů) na další zařízení. Svou konstrukcí odpovídá toto kolo tzv. Zubbingerovu kolu, které se vyznačovalo lepším nátokem vody na lopatky a snížením ztrát třením vody.

V roce 2007 koupil torzo kovárny Daniel Hlobil, který chce kovárnu oživit. Vznikla též obecně prospěšná společnost Kovářovo údolí, která strojírnu postupně renovuje a pořádá setkávání řemeslníků.


Hamerský mlýn na břehu Svitavy v rekonstrukci

Zdroje:
Oficiální stránky Kovářovo údolí o. p. s.
VARNER, David. Stará strojírna u Svitavy. Badatelna [online]. [cit. 2017-07-14]. Dostupné z: <http://davar.cz/badatelna/xref/ost_brno_kozeluzna.htm>
ČT Brno. Na břehu Svitavy ožívá starý hamr. Česká televize [online]. [cit. 2017-07-15]. Dostupné z: <http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/jihomoravsky-kraj/1269063-na-brehu-svitavy-oziva-stary-hamr>

 

Poslední aktualizace 04. srpna 2017 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist