Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Dům číslo popisné 105 - Železniční zastávka Babice nad Svitavou
Tato zastávka, nacházející se v katastru obce Babice nad Svitavou, zde byla zřízena v roce 1892 pod názvem Babice. Původně v ní zastavovaly pouze dva vlaky v týdnu, a to v pondělí ráno vlak směrem na Brno a v sobotu večer směrem k České Třebové. Jednalo se tehdy jen o přepravu dělníků. Dne 1. června 1914 byla zastávka otevřena pro všeobecnou přepravu osob. Od začátku byla stanice obsluhována adamovskými pracovníky.
Dne 27. května 1938 byl název zastávky pozměněn na Babice u Brna.
Dne 5. února 1947 bylo zavedeno elektrické osvětlení. Osvětleny byly obě pokladny s čekárnou. Nástupiště bylo do konce roku osvětleno jen jedním raménkem na čekárně, poněvadž nebylo možno pro nedostatek lidí u traťové stavební správy provést výkop pro uložení kabelu, na kterém měla být zapojena ostatní stojanová světla pro osvětlení nástupišť.
Roku 1948 byla zřízena nová výpravna v této stanici. Jednalo se o předchůdce dnešní budovy. V listopadu 1949 bylo provedeno venkovní osvětlení zastávky na obou nástupištích. Roku 1951 byla provedena instalace elektrického osvětlení zastávky.
Kdy přesně byla postavena současná budova není zatím známo.


Budova železniční zastávky s neuzavřenou čekárnou

Zdroje:
Pamětní kniha staničního úřadu Adamov ČSD, s. 1.

 

Poslední aktualizace 19. ledna 2018 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist