Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Zlámaný kříž
U staré poutní cesty ze Zábrdovického kláštera do Křtin stojí kříž, připomínající podle ústního podání přepadení babických trhovců zloději, kteří tu nechali kříž vztyčit. Od kdy tu stává kříž není zcela jasné. První zmínka pochází z I. farní kroniky z roku 1833, kdy byl požehnán nově zbudovaný kříž. Ze zápisu je zřejmé, že kříž v těchto místech stál již dříve a pro jeho zchátralost se řicmanická obec rozhodla kříž obnovit.
Další záznam pochází z II. farní kroniky z roku 1932, který informuje o slavnostní vztyčení nového kříže, které proběhlo 5. června 1932. Ze zápisu se dozvídáme, že se jednalo o šest metrů vysoký dubový kříž s příčným 120cm ramenem. Materiál na kříž darovala správa státního lesního statku v Adamově. Autorem kříže byl stolař z Řicmanic Václav Sehnal. Zásluhu o zbudování kříže nese Lidová strana z Řicmanic. Celková účast na odhalení byla odhadnuta na 1 tisíc lidí.
Další oprava, kterou se kříž dočkal, proběhla v roce 1968. Vyměněno bylo pravděpodobně příčné rameno. Další informace chybí.
V roce 2011 proběhla zatím poslední rekonstrukce, kterou organizovalo občanské združení "Ora et labora 2010" z Řicmanic. Restaurátor z řicmanic, Roman Slaný, opravil kříž, Magdalena Chobotová z Brna nakreslila nový obraz Krista. 23. září 2011 byl kříž navrácen na své původní místo. V současné době měří 6 metrů a važí 143,2 kg.


Prostranství u Zlámaného kříže

Zdroje:
TRUHLÁŘ, Jiří. Památníky adamovských lesů. Praha: Primus, 2003. s. 172-173. ISBN 80-86207-24-2.

 

Poslední aktualizace 25. února 2014 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist