Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Památník sovětským hrdinům letectva
Na severovýchodním konci Habrůvky se nachází nenápadný památník kamene s kovovou pamětní deskou, na které je nápis:

SOVĚTSKÝM
HRDINŮM LETECTVA
KPT. IVAN BIŤUKOV
MJR. VASIL PODLESNÝ
1944 * 1987

Ivan Biťukov dne 14. září 1943 teranoval svým letounem Iljušin IL-2, kterému došla munice, nacistické letadlo Junkers. Oba členové posádky sebevražedný střet přežili a havarovali s letounem na nepřátelském území. Poté co byli zajati, umístili je do Chomutovské věznice. Na cele byl společně s Vasilem Podleským.
Oběma se podařilo z věznice uniknout a vydali se na Slovensko. U Habrůvky oslovili Oldřicha Opletala a požádali jej o pomoc. Ten jim ji poskytl. Přes den byli ukryti v krmelcích v lesích U Školky, U Kameňáků a Na Močové. Přes noc se odvážili i do vesnice, kde pobývali u Opletalů (č. 62) a u Králů. Lidé z vesnice jim pomáhali, poskytovali jim šatstvo, boty i jídlo.
Po pár týdnech je Opletal převedl Chřiby na Slovensko, kde se připojili k partyzánským bojujících v Slovenské národní povstání. Opletal byl za převod zatčen zradou buchlovického faráře. Vězněn byl na Pankráci.
Biťukov byl při bojích s nacisty zajat a odsouzen k trestu smrti oběšením v Mathausenu. Dne 3. února 1945 se mu však při vzpoře vězňů podařilo uprchnout. Po několika týdnech byl však opět zadržen a postřelen do hlavy. Následující den byl nalezen stále ještě živý a zachráněn vojáky Rudé armády.
Podlesný bojoval do konce války po boku partyzánů.


Památník v roce 2021

Zdroje:
Bez uvedení autora. Ivan Biťukov a Vasil Podlesný. Zpravodaj obce Habrůvka. 2013, roč. 3, s. 20.

 

Poslední aktualizace 07. června 2021 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist