Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Salve-Vale
Salve-Vale je z latiny a znamená pozdrav na uvítanou a při rozloučení. To byl pozdrav pro poutníky na skalním ostrohu ve Křtinském údolí, při jejich pouti do poutního místa Křtiny. Jinak je to skalní ostroh u silnice pod jeskyní Výpustek, na němž se nachází menší skalní okno, pod kterým byl kdysi vytesány latinské verše z Ovidia. Tento text dnes uvidíte na skále ostrohu hned u cesty v jeho špičce. Je vyveden tmavou barvou na světlém pozadí:

Nescio qua natale
solum dulcedine
cunctos Ducit et
immemores non
sinit esse sui


Původní latinský nápis na skále

V češtině tento nápis zní: "Jakýmsi sladkým kouzlem rodná hrouda všechny přitahuje a nedovolí jim zapomenout". Nepřesnosti v původním a současném nápisu pramení pravděpodobně v jeho špatné rekonstrukci. O něco dál býval na skále nápis "Salve" jako pozdrav křtinským poutníkům a na druhé straně skalky nápis "Vale" na rozloučenou.
Místo bylo kolem roku 2010 zrekonstruován. Nápis na skále byl nahrazen deskou s nově vyrytým latinským nápisem. Tato však byla v první polovině roku 2013 pravděpodobně zničena, protože se již na svém místě nenachází. Naopak, nová deska, s tímtéž nápisem, se objevila na jedné z výše položených skal. Obě rekonstrukce provedl Školní lesní podnik Masarykův les.


Nová deska. společně s nápisy Salve a Vale, která však na svém místě již není


Podoba nové desky, která byla umístěna o několik metrů vlevo od původního umístěné

Zdroje:
TRUHLÁŘ, Jiří. Památníky adamovských lesů. Praha: Primus, 2003. s. 175. ISBN 80-86207-24-2.

 

Poslední aktualizace 16. října 2015 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist