Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Památník osvobození
Ráno 9. května 1945 opustili poslední Německé jednotky město. Půl hodiny po poledni se na okraji obce objevil první sovětský voják jedoucí na koni. Za ním dojeli další a po dvaceti minutách dorazila první masa dlouho očekávané Rudé armády. Ta s pomocí místních opravila mosty přes Svitavu, které nacistické jednotky zničily při ústupu, a pokračovala v jejich pronásledování.
Při bojích v okolí Adamova v dubnu 1945 padli dva sovětští vojáci. Jeden byl pochován v Babicích, druhý Archin Korolkov pocházející ze Lvova, byl pohřeb 11. května v Adamově před měšťanskou školou. 23. května 1945 bylo tělo Korolkova exhumováno a převezeno do společného hrobu sovětských vojáků v Ořechově.
Na oslavu osvobození od nacistické nadvlády byla v Adamově 10. června 1951 odhalena socha Rudoarmějce v nadživotní velikosti. Jejími autory byli adamovský výtvarník Arnošt Zvěřina a jeho přítel Hubert Bílek. Socha Rudoarmějce byla umístěna na podstavci tvaru komolého jehlanu přibližně dva metry vysokému. Na čelní straně jehlanu byl umístěn komunistický znak srpu s kladivem. Na pravé straně jehlanu bylo uvedeno:

9. V. 1945.
VÁM PODĚKOVÁNÍ
A LÁSKU VÁM...

Jehlan byl dále umístěn na podstavci, na kterém byla umístěna z pravé strany hvězda. Socha byla postavena před národním výborem.


Socha umístěna při budově městském úřadu v roce 1971 (autor František Ecler)

V roce 1972 však kvůli stavbě nového obvodního střediska bylo rozhodnuto o jejím přesunutí. V průběhu měsíce září byl pomník rozebrán a 8. října umístěn na Smetanovo náměstí před obchodním domem. Při přesunu byl jehlan o 90° otočen a tak se strana s nápisem stala čelní stranou.


Socha Rudoarmějce před obchodním domem na Smetanově náměstí (autor neznámý)

Další přesun sochy proběhl 18. června 1994 na ulici Osvobození, kde tvoří s pamětním deskou padlých adamovských občanů z obou světových válek a padlých strojírenských zaměstnanců vzpomínkové zátiší. Podstavce a spodní část jehlanu s komunistickými symboly byl odstraněn. Na jehlan osazena jednoduchá deska se stejným nápisem jako na předchozím jehlanu:

9. 5. 1945
VÁM PODĚKOVÁNÍ
A LÁSKU VÁM


Socha již na ulici Osvobození společně s pamětními deskami

V roce 2016 byla upraveno okolí chodníku k soše a byly zde vysázeny nové dřeviny.

 

Poslední aktualizace 30. května 2018 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist