Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Památník letecké nehody u Babic nad Svitavou
25. září 1951 ve večerních hodinách havaroval nedaleko železniční zastávky Babice nad Svitavou letoun leteckého dopravního pluku typu C-47A-20-DK, výrobní číslo 12948, zaregistrovaný jako D-17. Letoun, který po startu z brněnských Černovic odlétal směrem na Prahu, zaznamenal krátce po startu poruchu a vracel se zpět do Brna. Na palubě byli kapitán František Rezek, kapitán Stanislav Roubíček 1. pilot, kapitán Miroslav Veselý 2. pilot, poručík Jiří Honek navigátor a podporučík Štěpán Chytil palubní mechanik. Nehodu nikdo nepřežil.
Podle svědectví mělo letadlo letět v malé výšce a rychlosti nad železniční zastávkou Babice nad Svitavou se zapnutým světlometem. Jeden z motorů byl v plamenech. Pilot měl pravděpodobně v úmyslu nouzově přistát, avšak v cestě se vynořil první kopec s železničním tunelem. Stroj prudce vzlétl, ale po přeletění i druhého vrchu se zřítilo mezi železniční trať a řeku Svitavu. Při nárazu se odlomilo jedno z křídel a přeletělo železniční násep.
Při šetření havárie se zjistilo, že jeden z motorů postrádal vrtuli, která byla později nalezena v říčce Punkvě. Do vyšetřování havárie se také díky podezření ze sabotáže zapojilo Obranné zpravodajství. Před tímto letem byl totiž v letounu přepravován z Prahy do Brna divizní generál Josef Hanuš, který patřil mezi hlavní odpůrce československých letců z Anglie a také se podílel na jejich perzekuci. Výsledky vyšetřování nedospěli k žádným závěrům.
Na místě havárie byl posléze vztyčen pomníček s bronzovou deskou, která obsahovala datum havárie a jména členů posádky. 6. října 2001 byla na původní místo bronzové destičky umístěna nová deska z žuly, která nahradila prázdné místo po předešlé, která byla odcizena. Jako hosté při znovuodhalení byli přítomni tito:
• plukovník RAF Emil Boček,
• kapitán RAF Bohumil Svoboda,
• plukovník ing. Stanislav Filip,
• plukovník Ivan Šikl,
• plukovník ing. Vladimír Fros,
• plukovník Augustin Kalendřík,
• podplukovník Roman Chudoba,
• podplukovník ing. Ladislav Maťašovský,
• ing. Arnošt Šebela – bratranec pilota RAF plukovníka Matěje Šebely z Bílovic,
• Alexandra Kučerová – vdova po generálu Otmaru Kučerovi, veliteli 313 stíhací perutě RAF.
Na desce je uvedeno:

25.9.1951
JIŘÍ HANEK
ŠTĚPÁN CHYTIL
FRANTIŠEK REZEK
STANISLAV ROUBÍNEK
MIROSLAV VESELÝ
O.Ú.BÍLOVICE


Současný stav památníku


Detail desky

Zdroje:
TRUHLÁŘ, Jiří. Památníky adamovských lesů. Praha: Primus, 2003. s. 142. ISBN 80-86207-24-2.
PIDRA, Josef. Havárie letadla v prostoru Babice. Babické listy, 2004, č. jaro. Adamov: město Babice nad Svitavou. s. 14-15.

 

Poslední aktualizace 25. února 2014 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist