Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Památník letcům RAF z Rudice
V centru Rudice je vybudovaný památník věnovaný zdejším občanům, kteří bojovali v druhé světové válce v britském Královském letectvu. Dva z nich Karel Trojáček a Karel Zouhar působili jako piloti a Vincenc Kocman jako palubní střelec. Památník navrhl místní občan Dalibor Res. Před památníkem je umístěn uměle vytesaný kamen s bronzovou destičkou na které je uvedeno:

Věnováno rudickým občanům
bojujícím ve 2. světové válce
v britském Královském Letectvu

Vincenc Kocman
Karel Trojáček
Karel Zouhar

Vincenc Kocman (1917 – 1968) již jako dobrovolník bojoval ve španělské občanské válce proti Francovi. Po vypuknutí druhé světové války se nesměl jako komunista na přímí příkaz Stalina zapojovat do bojů na straně Anglie a Francie. Teprve po napadení SSSR Německem v roce 1941 mohl vstoupit do spojeneckých armád. Byl zařazen k 311. bombardovací peruti jako střelec. Po ukončení války se vrátil do Československa společně se svojí manželkou Jessie ze Skotska. Za účast ve španělské válce obdržel od Klementa Gottwalda řád Bílého lva, později ale za svoji účast v RAF byl z armády propuštěn v hodnosti štábního kapitána. V civilu přednášel marxismus leninismus na Vysoké škole zemědělské v Brně. Po onemocnění leukemií a několika letech léčení zemřel. Společně s manželkou je pochován v Olomučanech.
Karel Trojáček (1910 – 1966) absolvoval vojenskou akademii v Hranicích v hodnosti poručíka letectva. Po obsazení Československa Německem odešel do Polska a poté do Francie. Po pádu Francie pak do Anglie. Zde se podílel na zformování 311. bombardovací perutě. Při prvním nočním náletu na Berlín 23. září 1940 byl jeho Wellington při návratu sestřelen. Po nouzovém přistání na holandsko-německých hranicích byli všichni přeživší pochytáni. Trojáček prošel několika koncentračními tábory, ve kterých se dočkal taktéž osvobození. Po návratu do Československa zastával funkci velitele vojenského letiště ve Kbelích. Po únoru 1948 odletěl zpět do Anglie.
Karel Zouhar (1917 – 1985) se do Anglie dostal v hodnosti letce seržanta. Po výcviku létal u 111. britské stíhací perutě. Lítal nejdříve na Hurricanu, později pak na Spitfiru. Za statečnost v boji s nepřítelem jej Eduard Beneš vyznamenal válečným křížem. I Zouhar se po roce 1948 vrátil do Anglie.
 


Památník v Rudicích

Zdroje:
Bez uvedení autora. Rudické osobnosti [online]. [cit. 2014-02-25]. Dostupné z: <http://www.rudice.cz/index.php?page=osobnosti>

 

Poslední aktualizace 25. února 2014 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist