Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Jindřich Svoboda (14. září 1952, Brno)
Jindřich se narodil v Brně a vyrůstal v Adamově, kde také vychodil základní školu, vyučil se strojním zámečníkem a v této profesi se chvíli uplatnil ve zdejších Adamovských strojírnách.
Fotbal začal hrát ve svých sedmi letech za adamovské žáky. Přes dorostenecké družstvo se dostal až do mužů, za něž začal hrát už jako šestnáctiletý na podzim 1968. V roce 1971 odešel do Dukly Brno na vojnu, po dvouleté službě se vrátil do Adamova, odehrál za Adast svá poslední 2 soutěžní utkání a přestoupil do Zbrojovky Brno, kde byl po 3 utkáních za divizní béčko poprvé povolán k zápasu v první lize. Po odehraném roce byl nominován do reprezentačního kádru hráčů do 23 let. S reprezentací odehrál kvalifikaci na mistrovství Evropy. V roce 1976 byl nominován do reprezentačního „A“ mužstva ČSSR, za něž sehrál dva zápasy. V roce 1977 se dostal do reprezentačního výběru, se kterým po zvládnuté kvalifikaci postoupil na olympijské hry v roce 1980 v Moskvě. Zde se proslavil zlatým finálovým gólem do sítě NDR.
V roce 1984 se Jindřich rozloučil se Zbrojovkou, kde si připsal také 11 startů a 1 gól v Poháru UEFA a přestoupil do druholigového Gottwaldova (dnes Zlín). Po dvou letech působení odešel Svoboda do Rakouska, kde hrál 8 let v nižších soutěžích za SV Gmünd, SV Allensteig a USV Gastern. Po návratu nastoupil do fotbalového klubu Prace. Fotbalovou kariéru ukončil v roce 1996.
Je po něm pojmenován adamovský stadion (Fotbalový stadion Jindřicha Svobody) a 19. června 2014 mu bylo uděleno čestné občanství Adamova.
V nejvyšší soutěži odehrál 216 utkání, vsítil 16 branek, všechny za Zbrojovku Brno. Ve druhé nejvyšší soutěži odehrál 54 utkání a vsítil 19 branek.


Jindřich Svoboda v roce 2016 (autor OISV)

Zdroje:
RŮŽIČKA, Adolf, JENŠÍK, Miloslav, KÁNINSKÝ, Josef a JEŘÁBEK, Luboš. Fotbalové kluby ČR 1. FC Brno. Brno: Computer Press, 87 s.
BUDIŠ, Jaroslav a kolektiv. Adamov. Adamov: Město Adamov, 2014. s. 166.

 

Poslední aktualizace 09. října 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist