Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Leonid Pribytkov (1. dubna 1895, Charkov - 20. srpna 1971, Podhradí nad Dyjí)
Leonid se narodil 1. dubna 1895 v Charkově na Ukrajině. Jako mladý veterinář přišel do Československa, kde se v Ostravě setkal s ředitelem a dirigentem brněnské opery Františkem Neumannem, který jej přijal do divadla a přemluvil k hudebním studiím. Po absolvování konzervatoře se stal Pribytkov uznávaným sólistou zpěvohra v Brně. Dočkal se téměř stovky operních rolí.
V roce 1925 byl do Adamova pozván při příležitosti říjnových oslavách vzniku republiky k účasti na koncertě ve Skalním sklepě. Do Adamova se vrátil poté ještě na vánoční koncert.
Při návštěvách se také blízce seznámil s rodinou Musilů a především s mladou slečnou Ludvikou, která jej doprovázela při koncertních vystoupeních na klavír a stala se i jeho manželkou. Jejich svatba se konala v adamovském kostele (číslo popisné 377) dne 2. října 1926.
Kromě divadelních her si také zahrál v roce 1949 ve filmu režiséra Vladimíra Síse Dýmka míru.
Přestože bydlel v Brně, do Adamova rád zajížděl, několikrát vystupoval na mších v kostele svaté Barbory a věnoval se i rybaření ve Svitavě.
Leonid zemřel 20. srpna 1971. Ludvika zemřel roku 1978. Jejich urny jsou uloženy na starém hřbitově v Adamově v hrobě rodiny Musilů a Svobodů.


Hrob na starém hřbitově

Zdroje:
Bez uvedení autora. Pribytkov Leonid. [online]. [cit. 2016-12-25]. Dostupné z: <http://www.ndbrno.cz/o-divadle/online-archiv/pribytkov-leonid>
Bez uvedení autora. Pribytkov, Leonid (1895-1971). [online]. [cit. 2016-12-25]. Dostupné z: <http://www.ndbrno.cz/o-divadle/online-archiv/pribytkov-leonid>

 

Poslední aktualizace 25. prosince 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist