Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

František Mlýnek (11. května 1869, Ždětín – 6. července 1924, Horní Heršpice)
Narodil se 1. května 1869 ve Ždětíne, který se nachází v okrese Prostějov, jako syn hostinského. V Olomouci vystudoval gymnázium. Následně započal studia na pražské právnické fakultě. Po prvním semestru však 7. února 1890 přijal místo výpomocného učitele ve Hředlích v Čechách. V říjnu téhož roku přešel do školy v Topolné. Následující rok složil zkoušku z učitelské dospělosti. Následně vystřídal několik působišť. Po zkoušce učitelské způsobilosti v roce 1893 a po učitelské zkoušce pro školy měšťanské roku 1895 působil od 1. března 1896 v Holešově. Dále se vystřídal školy v Rádkovách, Bystřice pod Hostýnem a Fryštáku u Holešova, až nakonec 24. září 1920 nastoupil ve škole v Adamově, kde byl ustanoven ředitelem nově ustanovené měšťanské školy.
Dne 16. srpna 1921 byl obecním zastupitelstvem zvolen do funkce prvního obecního kronikáře. Dne 6. června 1924, když se vracel společně s inspektorem drah Brachtlem z výletu z Palavských vrchů, tragicky zahynul, poté co vypadl z jedoucího vlaku do kolejiště, kde jej přejel protijedoucí vlak.

    Mlýnkův následník ve vedení kroniky, Florian Kabelík v Pamětní knize obce Adamova dále uvádí: Učitelský sbor a občanstvo uctilo památku prvního ředitele zdejší školy měšťanské darem 800-Kč, za kterýž obnos sbírkou získaným místo věnců zakoupeny knihy učebné pro nemajetné žactvo školy měšť. Dále zúčastnili se zástupci obce, místní šk. rady, "Sokola" a rozličných korporací spolu s uč. sborem a deputací žactva měšť. školy rozloučení s pozůstatky zesnulého na brněnském nádraží, aby ty nejkrásnější květy lásky a vděčnosti - slzy - nechali skanouti na rakev je kryjící. Konečně v den zpopelnění jejich, dne 11. července, za tichého večera sešlo se učitelstvo místní a okolní občanstvo a žactvo zdejší a četní přátelé zesnulého k smuteční slavnosti na prostranství před obecnou školou, aby památce jeho naposledy se poklonilo. Tam vylíčil zesnulého ředitele jeho dávný přítel a spolupracovník řed. Fr. Šídlo z Brna jako člověka a učitele, za uč. jednotu Brno venkov rozloučil se s ním kol. Eng. Viktorin, za prací sokolskou poděkoval mu starosta místní sok. jednoty Křivohlávek a konečně památku jeho uctil zklivými slovy a poslední "S Bohem" za "Volnou Myšlenku" a jménem bezkonfesijních občanů dal mu uč. K. Sirotek z Brna.
    "Památka Mlýnkova žije! Budiž jí čest!"
    (Pamětní kniha obce Adamova, s. 46)


Sdělení o neštěstí v Lidových novinách ze dne 7. července 1924

Zdroje:
Pamětní kniha obce Adamova, s. 18, 44-45.
Bez uvedení autora. Ředitel Mlýnek přejet a usmrcen. Lidové noviny 32, č. 337, 7.7.1924, s. 2.
Bez uvedení autora. Smrt na trati. Moravská orlice 62, č. 154, 8.7.1924, s. 2.

 

Poslední aktualizace 15. července 2015 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist