Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Jan Fibich (1819, Libáň – 2. prosince 1882, Adamov)
Jan Fibich byl otcem hudebního skladatele Zdeňka Fibicha, který při odchodu na odpočinek hledal zdravou lesnatou krajinu a Adamov mu doporučil jeho přítel a kolega Ruess. Pro Moravu též hrálo, že jeho dcera Marie byla provdána ve Šlapanicích za Viléma Listé, správce velkostatku a cukrovaru.
Fibichovi bydleli v Adamově v domě číslo popisné 68, na východním okraji Obchodní ulice. Fibich brzy po nastěhování onemocněl tak, že nebyl schopen chůze. Sluha Johan vozil nemocného po návsi, nebo s ním sedával na verandě, jindy zase v zahradní besídce. Často se nechal dovést až k plotu, odkud pozoroval kolemjdoucí, především školní mládež.
Nabádal děti chodící kolem do školy, aby se myly a hlavně dbaly na čistotu rukou. Ruce dětem prohlížel a za čisté je obdarovával cukrovím. Děti si na počínání starého lesníka zvykly a samy bez vyzvání ukazovaly ruce a čekaly na sladkou odměnu. Jan Fibich měl děti rád. Podporoval chudé školáky a na svůj náklad vypravit několikrát povoz na školní výlety i do vzdálených míst.
Jan Fibich zemřel ve věku 64 let 2. prosince 1882 v Adamově na zápal mozku. O dva dny později se konal slavný pohřeb, kterého se zúčastnili lesníci z dalekého okolí, velký počet adamovských občanů a školní mládež se svými učiteli.
Hrob zesnulého na Starém hřbitově byl vyložen větvičkami ze vzácných stromů adamovského polesí. Později byl hrob opatřen litinovým křížem z adamovských železáren. Úpravou hřbitova ve 20. století hrob zanikl.

Zdroje:
Kronika města Adamova III. díl, s. 44.

 

Poslední aktualizace 14. července 2017 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist