Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Obřany
Obřany (německy Oberseß) jsou městskou čtvrtí Brna, společně s Maloměřicemi, od 24. listopadu 1990. Leží v severní části Brna, na jižním konci Svitavského údolí.
Z mladší doby bronzové, tj. cca 1050 – 750 před. n. l., pochází osídlení nad meandrem Svitavy. Tento prostor byl osídlen následně i v pozdní době bronzové, halštatské, laténské a na počátku doby stěhování národů.
Obec Obřany je poprvé připomínána v 13. století. Severovýchodně od brněnské městské části Maloměřice a Obřany se v katastrálním území obce Kanice nachází Obřanský hrad, který je připomínám v 1. polovině 13. století.
Voda ze Svitavy poháněly původně kola mlýnu a později textilní továrny (tzv. Esslerova textilní továrna). Současná čtyřpodlažní železobetonová budova vyrostla v 20. letech jako nová budova textilní továrny Adolfa Esslera. Výroba byla zastavena teprve v roce 1992. Od té doby celý výrobní komplex chátrá.


Budova Esslerovy textilní továrny

V listopadu 1843 proběhlo u obce slavnostní zahájení stavby železniční trati Brno – Česká Třebová. Při její stavbě vznikla v obci železniční zastávka, která však byla zrušena snad v 50. letech. V roce 2014 se uvažuje o jejím obnovení, avšak již na trati Brno – Havlíčkův Brod.
V katastru Obřan se nachází také kostel
svatého Václava. Jedná se o velmi starobylou stavbu, o které se první zmínka vyskytla roku 1368. Původně byl vystavěn snad v románském stylu, po letech 1643 – 1645, kdy byl poničen prošel barokní rekonstrukcí.


Pohled na kostel svatého Václava přes řeku Svitavu a budovu Sokola

V současné době prochází obřany po svitavském nábřeží cyklotrasa číslo 5, tedy jedna z evropských cyklostezek spadající do sítě evrostezek Eurovelo. Tato překonává v Obřanech řeku Svitavu přes 34 metrů dlouhou a 5 metrů širokou Makovského lávku.
Obřany taktéž prochází železniční trať Brno – Havlíčkův Brod, které pomáhá překonat kaňon s řekou a dvěma místní komunikace tzv. Obřanský viadukt. Jedná se o kolosální stavbu 140 metrů dlouhou, 10,5 metrů vysokou a 11 metrů širokou.


Tišnovská strana Obřanského viaduktu v červnu 2015

Zdroje:
BRNO-OBŘANY (Brno) - železniční most. [online]. [cit. 2015-06-04]. Dostupné z: <http://libri.cz/databaze/mosty/heslo.php?id=104>
ČTK. Jihomoravský kraj chce vybudovat tři nové železniční zastávky. [online]. [cit. 2015-10-10]. Dostupné z: <http://www.denik.cz/ekonomika/jihomoravsky-kraj-chce-vybudovat-tri-nove-zeleznicni-zastavky-20141012.html>

 

Poslední aktualizace 10. října 2015 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist