Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Lelekovice
Obec Lelekovice (neměcky Lelekowitz) se nachází cca 6 km západně od Adamova na potoce Ponávka. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1288 v listině, kde je psáno, že Hartman z Holštejna daroval oslavanskému klášteru svůj majetek ve Studyni. Jedním ze svědků této události je i Herman z Lelekovic. Tato nejstarší písemná zmínka byla stanovena jako počátek historie obce, ale osídlení je prokazatelně starší.
K 1. lednu 1961 byl katastr Lelekovic usnesením ONV Brno-venkov ze dne 22. prosince 1960 zmenšen o pozemky o rozloze 5,8546 hektarů, ležící u východního okraje kuřimské místní části Podlesí. Tehdy byly důvodem dva obytné domy a kulturní dům, urbanisticky patřící do sídliště Podlesí. Později byly provedeny ještě další změny hranice Lelekovic.


Dobový pohled na Lelekovice (autor neznámý)

Zajímavosti v obci:
zřícenina hradu Lelekovice – hrad se poprvé zmiňuje v roce 1358. Drželi ho členové rodu z Lelekovic, ovšem roku 1401 ho obsadili odpůrci markraběte Jošta. Proti nim zakročil sudí Erhart ze Skal, který hrad s použitím palných zbraní dobyl. Hrad byl pobořen a roku 1412 získal lelekovické zboží jako odměnu právě Erhart, který však již sídlo neobnovil. Ve 20. století letech zde probíhaly archeologické výzkumy. Zbytky hradu jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.


Zbytky Lelekovického hradu

– kostel svatého Filipa a Jakuba – stavba pravděpodobně z poloviny 13. století stojí na místě bývalého hradu. Byl postaven v románském slohu a později goticky přestavěn.


Kostel svatého Filipa a Jakuba

Zajímavosti v okolí:
Babí lom – rozhledna tyčící se na stejném skalnatém hřebenu severně od obce.
– Naučná stezka Pěšina – stezku založili žáci a pedagogové základní školy v Lelekovicích a je vedena podél říčky Ponávky v celkové délce cca 1 km mezi rozcestníkem Pod Babou a začátkem obcí Lelekovice.
– Přírodní památka Březina.
– Přírodní rezervace Holé vrchy.
– Přírodní rezervace Babí lom.

 

Poslední aktualizace 15. června 2021 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist