Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Bílovice nad Svitavou
Obec Bílovice nad Svitavou (německy Bilowitz) se nachází cca 5 km jižně od adamovské železniční stanice při řece Svitavě. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1400. Severovýchodně od Sokolovny (číslo popisné 350) se v lokalitě "Hradisko" nachází ostrožna s někdejším hradiskem, v němž se našly artefakty kultury moravské malované keramiky z mladší doby kamenné a jevišovické kultury z pozdní doby kamenné.
Díky své poloze, nedaleko severních částí města Brna, se obec těšila velké oblíkenosti měšťanů. Stavěli si zde honosné vily a často zde i pobývali významní umělci. Často sem jezdíval a později zde i řadu let žil novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, autor půvabných příběhů o lišce Bystroušce. Trvale zde žil i básník S. K. Neumann, jehož zdejší pobyt inspiroval k básnické sbírce Kniha lesů, vod a strání. Prázdniny v tichém údolí Svitavy pravidelně trávívali bratři Čapkové, v bývalém mlýně U Julinků býval častým hostem malíř Alois Kalvoda, do Randulovy vily jezdíval sochař Franta Úprka, do vily rodiny Poláčků zase malířka Zdenka Braunerová. Bílovice dobře znali i básníci Jakub Deml, Viktor Dyk a František Gellner, spisovatelé Jiří Mahen a Marie Majerová, malíři a sochaři Otakar Kubín a Vincenc Makovský, herci Karel Höger a Oldřich Nový či hudební skladatel Leoš Janáček.
Nedaleko obce se také nachází Liduščin památník, připomínající místo, kde Rudolf Těsnohlídek před Štědrým dnem roku 1919 nalezl s přáteli na tomto místě odložené děvčátko. V návaznosti na tuto příhodu se nedaleko místa nachází další památník – památník prvního vánočního stromu.


Pohled na Bílovice kolem roku 1910 s nově postaveným kostelem (autor neznámý)

Zajímavosti v obci:
kostel svatého Cyrila a Metoděje – byl vystavěný v roce 1909 dle projektu architekta Antonína Blažka v pozdně historizujícím stylu, který kombinuje novogotiku s prvky secese a moderny. Posvěcen byl 20. července 1913 bystrckým děkanem Juliem Koubkem. V kostele je umístěna socha svatého Václava z 2. poloviny 17. století. V dubnu 1945 byl kostel částečně poničen ostřelováním vesnice sovětskými vojsky. Od 3. května 1958 je kulturní památkou.


Kostel svatého Cyrila a Metoděje

– památník padlým v první světové válce – nachází se na ostrůvku vytvořeném Svitavou a mlýnským náhonem. Byl zde vztyčen Sokolem již v roce 1915 na podnět Rudolfa Těsnohlídka.
památník padlým v druhé světové válce – skromný památníček nechala obec postavit na stejném ostrůvku jako památník obětem první světové války.
– památník Miroslava Tyrše – taktéž umístěn na ostrůvku pod mlýnem.
– památník S. K. Neumanna – stojí v těsné blízkosti Sokolovny. Pod podstavcem s Neumannovou bustou je vytesána čtyřveršová strofa z Knihy lesů vod a strání.
– památník Rudolfa Těsnohlídka
– myslivna U lišky Bystroušky
– kaple svatého Jana Nepomuckého
– mlýn Koudelka – je obtékán ze západní strany řekou Svitavou a od východu mlýnským náhonem.
– Sokolovna – v roce 1926 postavená budova, která dnes slouží především jako hostinec.
– několik významných vil a rodinných domů, které jsou vyhlášeny kulturními památkami

 

Poslední aktualizace 29. dubna 2020 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist