Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Babice nad Svitavou
Obec Babice nad Svitavou (německy Babitz) se nachází cca 2 km jihovýchodně od adamovské železniční zastávky. První písemná zmínka o obci je uložena v moravských zemských deskách a pochází z roku 1365. Na počátku 17. století měla obec 18 domů, z nichž byly po Třicetileté válce 3 pusté. V roce 1645 byla vesnice a v ní stojící tvrz vypálena švédskými vojsky, která dobývala Nový hrad. V roce 1790 bylo v Babicích 60 domů s 334 obyvateli. V letech 1807, 1824, 1850 proběhly vesnicí tři velké požáry. V letech 1834 je uváděno 85 domů s 518 obyvateli, 1869 96 domů s 627 obyvateli a 1890 119 domů s 751 obyvateli.
Obec původně patřila k Novému hradu, roku 1562 pak k panství Pozořickému.
V dobách, kdy ještě v Adamově nebyla škola, docházeli místní žáci do školy v Babicích. Taktéž byl Adamov do roku 1857 k Babicím přifařen. Babičtí často do Adamova docházeli za prací do místních železáren.


Babice na přelomu 19. a 20. století (autor neznámý)


Pohled na obec od severozápadu

Zajímavosti v obci:
– kostel svatého Jana Křtitele – gotický kostel postavený v roce 1448 je dominantou obce.
– památník obětem světových válek –
– památník ruským vojákům – pomník s třinácti jmény sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování obce a letce, který byl sestřelen nedaleko Babic. Letec Menšikov je u pomníku taktéž pohřben.
– pamětní deska Bohuslava Prachaře a František Crhnounka na budově základní školy – rodáci z Babic, kteří byli umučeni v koncentračních táborech za účast v protinacistickém odboji.
– busta Josefa Hybeše –
– kříž u kostela –
– kříž pod obecním úřadem –
– kříž u silnice na Křtiny –
– hrádek – zaniklý opevnění stojící přímo v obci. Rozbořené zdi a příkopy majitelem kolem roku 1850 rozbourány. Při tom narazil taktéž na sklepení, které nešlo rozbourat, tak jej zasypal. Taktéž je vypravováno, že rozbořeného kamení bylo použito při přístavbě zadní části kostela svatého Jana Křtitele.


Kostel svatého Jana Křtitele


Památník obětem první světové války

Zajímavosti v okolí:
Alexandrova rozhledna – kamenná rozhledna z roku 1897, která v roce 2009 prošla rekonstrukcí.
památník sovětským letkyním – památník, který byl věnován v roce 1960 domnělé sovětské letkyni, která zde byla sestřelena. Po zjištění, že se nejednalo o ženu, byl památník přestavěn.
Malá Macocha – opuštěný důl na železnou rudu.

 

Poslední aktualizace 28. července 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist