Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Kostelík
Jeskyně Kostelík (v publikaci Poutní místa a milostivé obrazy na Moravě a v rakouském Slezsku je uveden název Kamenný sál) se nachází ve střední části CHKO Moravský kras v údolí Křtinského potoka, jehož vodami byla vytvořena. Lidé jeskyni využívali už od pravěku, své jméno získala podle tvaru jejích útrob, které připomínají tvar kostela. Prochází jí turistická značená cesta (modrá značka) trasy z Adamova přes jeskyni Jáchymku a Býčí skále do Křtin. Jeskynní chodby (velmi vysoké – až 8 m) se spojují v obrovské prostoře podobné kapli s velmi vysokým stropem, v němž je umístěno okno, kterým do prostory shora vniká denní světlo. V hlavní síni je přístup do úzké temné uličky, ve které je (ačkoli není na první pohled vidět) nebezpečná, několik metrů hluboká díra.
Do dnešní podoby byla vymodelována na přelomu 18. a 19. století v rámci úprav Vranovsko-křtinského areálu.

V kultuře:
Několik scén z pohádky Tejemství Lesní země bylo u jeskyně natočeno v roce 2006.
V červenci 2014 natáčel v jeskyni a jejím okolí filmový štáb scény pohádky na motivu příběhu Sedmero krkavců. Při natáčení došlo k nehodě, při které si jeden z filmařů zlomil ruku, poté co na něj spadla část filmařské techniky. Pro zraněného nakonec přiletěl vrtulník, který přistál na louce u Althamru.


Západní vchod do jeskyně


Východní vchody do jeskyně

Zdroje:
CHARVÁT, Jan. Filmaře zavalila v jeskyni technika. Pro zraněného přiletěl vrtulník [online]. [cit. 2014-06-05]. Dostupné z: <http://blanensky.denik.cz/zpravy_region/filmare-zavalila-v-jeskyni-technika-pro-zraneneho-priletel-vrtulnik-20140713.html>

 

Poslední aktualizace 01. ledna 2021 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist