Městská policie (Adamov)

Verze z 10. 11. 2024, 10:44, kterou vytvořil Lukáš Malý (diskuse | příspěvky) (rozšíření)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Vozidlo městské policie v roce 2009
Vozidlo městské policie v roce 2009

Městská policie v Adamově vznikla v roce 1992.

Historie

První četnická stanice byla v Adamově zřízena 12. března 1872 a umístěna v panském domě číslo 3, kde již působila pošta. Původní obvod byl velmi rozsáhlý: Adamov, Josefov, Habrůvka, Křtiny, Bukovina, Bukovinka, Březina, Proseč, Kanice, Řicmanice, Bílovice, Babice, Útěchov a Vranov. Posádka byla trojčlenná. Prvními tu byli strážmistr František Rotter, četník Jakub Hanák a četník na zkoušku Arnošt Bernatzky. Již v dubnu 1872, kdy byla zřízena četnická stanice taktéž ve Křtinách odpadly Křtiny, Habrůvka, Bukovina a Bukovinka. 1. ledna 1899 pak Babice a Kanice. Od 1. července 1903 zřízením stanice v Bílovicích odpadly Bílovice a Řicmanice.

Od 1. října 1911 se nacházela četnická stanice v domě číslo 23.

V roku 1923 měl obvod již jen pod dohledem Adamov s Josefovem, Útěchov a Vranov (celková rozloha 16 434 km2 s 272 domy a asi 2061 obyvateli). Posádku tou dobou tvořili čtyři četníci.

Dne 1. února 1923 nastoupil jako velitel četnické stanice strážmistr Jan Kabelka z Blanska.

K 1. září se četnická stanice opět přesunula do panského domu číslo 3. Zde byla umístěna do 1. října 1934, kdy se přestěhovala do domu číslo popisné 30.

V roce 1945 vznikl Sbor národní bezpečnosti (SNB) jako součást nově formovaných bezpečnostních složek Československa. V Adamově tak vznikl obvodní oddělení. V roce 1981 mělo SNB čtyři příslušníky s náčelníkem. Dne 1. července 1981 došlo k redislokace VB a adamovské oddělení bylo zrušeno.

Později bylo v Adamově zřízeno nové obvodní oddělení Policie ČR. To sídlilo na ulici Osvobození 142/18. To bylo zrušeno k 31. prosinci 1996.

Městská policie

V roce 1992 bylo rozhodnuto o vytvoření městské policie. Stalo se tak na základě vydání obecně závazné vyhlášky 7. dubna 1992. Výběrem a předložením návrhu na její složení byl pověřen představitel obce Herbert Pařízek, předseda komise ochrany veřejného pořádku, předseda komise pro projednávání přestupků a člen rady Městského úřadu Adamov.

Původně bylo přihlášeno 40 osob. Tito se připravovali studiem zákonů o policii ČR, zákonem trestním, zákonem o obcích, obecní policii, správním řádem, deklaraci lidských práv a j. Taktéž absolvovali střelecký kurz Policie ČR v Blansku a sebeobranu. Z těchto kurzů získali osvědčení. Celkové zkoušky proběhli 9. července 1992 v Benešově u Prahy. Zkušební komisi tvořili zástupci Policie ČR a právníci.

Úspěšně dopadli Robert Nedorost, Pavel Růžička a Petr Šedý, kteří tak nastoupili jako první službu městské policie v Adamově. Velitelem byl určen Robert Nedorost, jeho zástupcem Petr Šedý a Pavel Růžička byl členem.

Výstroj a výzbroj byla tvořena z letních a zimních uniforem, oblečení, obušků a pout. Střelné zbraně byly dodány později.

Styk s veřejností byl zajišťován ve dnech pondělí a čtvrtek od 9 – 11 hodin a od 14 – 16 hodin. Městské policii byly uvolněny místnosti v objektu mezi poštovním úřadem a zdravotním střediskem – dětským oddělením.

V současné době městská policie sídlí v budově U Kostela 46/1.

V současné době je velitel městské policie Vít Červený. Další strážníci jsou Ing. Martin Molinek, Jaroslav Kolčava a Petr Šíp.

Zdroje

  • Pamětní kniha obce Adamova, s. 21.
  • Kronika města Adamova III. díl, s. 8.
  • Kronika města Adamova IV. díl, s. 90 až 92, 266.
  • Státní okresní archiv Blansko, Četnické stanice okresu Blansko, Četnická stanice Adamov, kniha č. 1, inv. č. 1. Památník, Adamov.