(založena nová stránka s textem „náhled|alt=Bílovice nad Svitavou|Bílovice nad Svitavou '''Bílovice nad Svitavou''' (německy '''Bilowitz''') se nachází cca 5 km jižně od Adamovova, při řece Svitavě. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1400. Severovýchodně od Sokolovny se v lokalitě "Hradisko" nachází ostrožna s někdejším hradiskem, v němž…“)
 
Řádek 15: Řádek 15:
* myslivna U lišky Bystroušky
* myslivna U lišky Bystroušky
* kaple svatého Jana Nepomuckého
* kaple svatého Jana Nepomuckého
* mlýn Koudelka – je obtékán ze západní strany řekou Svitavou a od východu mlýnským náhonem.
* [[mlýn Koudelka]] – je obtékán ze západní strany řekou Svitavou a od východu mlýnským náhonem.
* Sokolovna – v roce 1926 postavená budova, která dnes slouží především jako hostinec.
* Sokolovna – v roce 1926 postavená budova, která dnes slouží především jako hostinec.
* několik významných vil a rodinných domů, které jsou vyhlášeny kulturními památkami
* několik významných vil a rodinných domů, které jsou vyhlášeny kulturními památkami


[[Kategorie: Bílovice nad Svitavou]]
[[Kategorie: Bílovice nad Svitavou]]

Verze z 29. 7. 2024, 06:05

Bílovice nad Svitavou
Bílovice nad Svitavou

Bílovice nad Svitavou (německy Bilowitz) se nachází cca 5 km jižně od Adamovova, při řece Svitavě. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1400. Severovýchodně od Sokolovny se v lokalitě "Hradisko" nachází ostrožna s někdejším hradiskem, v němž se našly artefakty kultury moravské malované keramiky z mladší doby kamenné a jevišovické kultury z pozdní doby kamenné.

Díky své poloze, nedaleko severních částí města Brna, se obec těšila velké oblíbenosti měšťanů. Stavěli si zde honosné vily a často zde i pobývali významní umělci. Jezdíval sem a později zde i řadu let žil novinář a spisovatel Rudolf Těsnohlídek, autor půvabných příběhů o lišce Bystroušce. Trvale zde žil i básník S. K. Neumann, jehož zdejší pobyt inspiroval k básnické sbírce Kniha lesů, vod a strání. Prázdniny v tichém údolí Svitavy pravidelně trávívali bratři Čapkové, v bývalém mlýně U Julinků býval častým hostem malíř Alois Kalvoda, do Randulovy vily jezdíval sochař Franta Úprka, do vily rodiny Poláčků zase malířka Zdenka Braunerová. Bílovice dobře znali i básníci Jakub Deml, Viktor Dyk a František Gellner, spisovatelé Jiří Mahen a Marie Majerová, malíři a sochaři Otakar Kubín a Vincenc Makovský, herci Karel Höger a Oldřich Nový či hudební skladatel Leoš Janáček.

Nedaleko obce se také nachází Liduščin památník, připomínající místo, kde Rudolf Těsnohlídek před Štědrým dnem roku 1919 nalezl s přáteli na tomto místě odložené děvčátko. V návaznosti na tuto příhodu se nedaleko místa nachází další památník – památník prvního vánočního stromu.

Zajímavosti v obci

  • kostel svatého Cyrila a Metoděje – byl vystavěný v roce 1909 dle projektu architekta Antonína Blažka v pozdně historizujícím stylu, který kombinuje novogotiku s prvky secese a moderny. Posvěcen byl 20. července 1913 bystrckým děkanem Juliem Koubkem. V kostele je umístěna socha svatého Václava z 2. poloviny 17. století. V dubnu 1945 byl kostel částečně poničen ostřelováním vesnice sovětskými vojsky. Od 3. května 1958 je kulturní památkou.
  • památník padlým v první světové válce – nachází se na ostrůvku vytvořeném Svitavou a mlýnským náhonem. Byl zde vztyčen Sokolem již v roce 1915 na podnět Rudolfa Těsnohlídka.
  • památník padlým v druhé světové válce – skromný památníček nechala obec postavit na stejném ostrůvku jako památník obětem první světové války.
  • památník Miroslava Tyrše – taktéž umístěn na ostrůvku pod mlýnem.
  • památník S. K. Neumanna – stojí v těsné blízkosti Sokolovny. Pod podstavcem s Neumannovou bustou je vytesána čtyřveršová strofa z Knihy lesů vod a strání.
  • památník Rudolfa Těsnohlídka
  • myslivna U lišky Bystroušky
  • kaple svatého Jana Nepomuckého
  • mlýn Koudelka – je obtékán ze západní strany řekou Svitavou a od východu mlýnským náhonem.
  • Sokolovna – v roce 1926 postavená budova, která dnes slouží především jako hostinec.
  • několik významných vil a rodinných domů, které jsou vyhlášeny kulturními památkami