(→‎Vlajka: žehnání)
m (→‎Znak: fixlink)
 
Řádek 8: Řádek 8:
Na konci roku 1970 byla vypsána městem Adamov soutěž na návrh nového městského znaku. V lednu následujícího roku byla ustanovena komise, která měla došlé návrhy posuzovat. Členy této komise byli - [[Karel Marek]] (zástupce MNV), [[František Dufek]] a [[Emil Hejl]]. Rada MNV se také usnesla požádat o spoluúčast národního umělce architekta ing. Jiřího Krohu.
Na konci roku 1970 byla vypsána městem Adamov soutěž na návrh nového městského znaku. V lednu následujícího roku byla ustanovena komise, která měla došlé návrhy posuzovat. Členy této komise byli - [[Karel Marek]] (zástupce MNV), [[František Dufek]] a [[Emil Hejl]]. Rada MNV se také usnesla požádat o spoluúčast národního umělce architekta ing. Jiřího Krohu.


Celkem došlo šest návrhů. Vítězný návrh byl od [[Jaromí Kostelecký|Jaromíra Kosteleckého]], výtvarníka propagačního oddělení podniku [[Adamovské strojírny|Adamovských strojíren]], který byl přijat 17. dubna 1972. Znak je v podobě stříbrného gotického štítu, ve kterém je vyobrazena železářská pec naznačující železářskou tradici, nad kterou se rozbíhají do stran plameny symbolizují dělnou tradici minulosti. Nad pecí se dále nachází kolo s polovinou ozubení stříbrné barvy vyznačující novodobý strojírenský rozvoj. Pod pecí se nachází hnědá ostrev se třemi suky představuje přírodní bohatství okolních lesů.
Celkem došlo šest návrhů. Vítězný návrh byl od [[Jaromír Kostelecký|Jaromíra Kosteleckého]], výtvarníka propagačního oddělení podniku [[Adamovské strojírny|Adamovských strojíren]], který byl přijat 17. dubna 1972. Znak je v podobě stříbrného gotického štítu, ve kterém je vyobrazena železářská pec naznačující železářskou tradici, nad kterou se rozbíhají do stran plameny symbolizují dělnou tradici minulosti. Nad pecí se dále nachází kolo s polovinou ozubení stříbrné barvy vyznačující novodobý strojírenský rozvoj. Pod pecí se nachází hnědá ostrev se třemi suky představuje přírodní bohatství okolních lesů.


== Vlajka ==
== Vlajka ==

Aktuální verze z 30. 9. 2024, 02:47

Symboly města Adamova tvoří znak města přijatý v roce 1972 a vlajka, která byla přijata v roce 2021.

Znak

Podoba znaku užívaná od 18. století do 20. století
Podoba znaku užívaná od 18. století do 20. století
Znak města Adamova v podobě z roku 1972
Znak města Adamova v podobě z roku 1972

Na počátku 18. století měl Adamov společnou pečeť s osadou Jezerky. V jejím pečetním poli se nacházel Josef Jan Adam z Lichtenštejna s pozdviženou pravicí. Nápis na pečeti byl Peczet obczy Jezerka. V roce 1749 Adamov použil svou vlastní pečeť. Tato pečeť měla tvar oválu o rozměrech 28 mm na výšku a 25 mm na šířku. Pečeť se skládala z oválného barokního štítu zdobený na bocích palmovými listy, jejichž stopky se stýkají pod štítem. V polovině štítu je umístěno břevno, který jej dělí na dvě poloviny. Nad břevnem je umístěno kladivo zkřížené s kosou, v místě zkřížení je kolmo umístěné hrábě. V dolní půlce štítu je umístěno kovadlina na niž jsou umístěny kleště a hamerské kladivo. Nad štítem se nachází znak převzatý od Josefa Adama - koruna s pěti lístky. Tato pečeť se používala až do 19. století.

Na konci roku 1970 byla vypsána městem Adamov soutěž na návrh nového městského znaku. V lednu následujícího roku byla ustanovena komise, která měla došlé návrhy posuzovat. Členy této komise byli - Karel Marek (zástupce MNV), František Dufek a Emil Hejl. Rada MNV se také usnesla požádat o spoluúčast národního umělce architekta ing. Jiřího Krohu.

Celkem došlo šest návrhů. Vítězný návrh byl od Jaromíra Kosteleckého, výtvarníka propagačního oddělení podniku Adamovských strojíren, který byl přijat 17. dubna 1972. Znak je v podobě stříbrného gotického štítu, ve kterém je vyobrazena železářská pec naznačující železářskou tradici, nad kterou se rozbíhají do stran plameny symbolizují dělnou tradici minulosti. Nad pecí se dále nachází kolo s polovinou ozubení stříbrné barvy vyznačující novodobý strojírenský rozvoj. Pod pecí se nachází hnědá ostrev se třemi suky představuje přírodní bohatství okolních lesů.

Vlajka

Vlajka města Adamova
Vlajka města Adamova

Od počátku roku 2020 město začalo uvažovat nad pořízením vlajky města. Z tohoto důvodu byly osloveny dvě společnosti, které zpracovaly svoje heraldické návrhy praporu pro město Adamov. Z těchto dvou společností byly vybrána firma Velebný a Fam, s.r.o., z Ústí nad Orlicí a dva její návrhy byly 16. září 2020 předloženy Zastupitelstvu města Adamova. Zastupitelstvo města schválilo dle tzv. blasonu následující:

Červeno-bílo-červený svisle dělený list v poměru 1:3:1. Uprostřed černá kvádrovaná vysoká pec s prázdným topeništěm, z níž šlehají červené plameny. Nad nimi černé kolo s horní ozubenou polovinou. Pod pecí postavená hnědá ostrev o třech sucích. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

Vlajka byla městu Adamov formálně udělena 6. ledna 2021 předsedou Poslanecké sněmovny. Dne 17. listopadu 2021 bylo vlajce na Městském kulturním středisku slavnostně požehnáno.

Zdroje

  • POKORNÝ, Jaroslav. Kronika města Adamova. Adamov: 1971 a 1972.
  • Kolektiv autorů. Znaky a pečetě jihomoravských měst a městeček. Praha: Blok, 1979. 515 s.