Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Hrádek u Babic
Hrádek u Babic (někdy též místně jako Hrádek u Býčí skály či Hrádek ve Vaječníku) se nachází na ostrožně mezi obcí Babice nad Svitavou a Býčí skálou v Křtinském údolí. V těsné blízkosti hrádku vede tzv. Vaječníkem žlutá turistická značka. Hrad však doposud neodkryl všechna svá tajemství, neexistují žádné dochované listiny. Odborníci odhadují výstavbu hradu na konci 13. století. Jeho existence může být také spojována v souvislosti s těžbou a zpracováním železné rudy v jeho okolí. Lokalita leží na katastrálním území obce Babice nad Svitavou. Vzhledem k tomu, že se přímo v obci nacházela tvrz, vypálená roku 1645 švédskými vojsky, je pro rozlišení tato lokalita nazývána jako Hrádek u Babic.


Zbytky zdiva v únoru 2014


Totožné místo jako na předchozím snímku v únoru 2014


Zbytky domnělé studny v únoru 2014

Právě výše zmíněná absence jakýchkoliv dobových materiálů k hradu vedla Martina Golce k domněnce, že hrad jako takový mohl být vytvořen teprve v 19. století jako jeden z okrášlovacích projektů v Křtinském údolí. Nevylučuje však ani dodatečnou romantizaci stavby, která by zde mohla být déle. Tuto přestavbu měl učinit, podobně jako na Novém hradě, Josef Hardmuth.

Zdroje:
ŘEZÁČ, Roman. Hrad Babice [online]. [cit. 2014-02-21]. Dostupné z: <http://www.hrady.cz/?OID=2414>
GOLEC, Martin. Hrádek u Babic – hrad nebo umělá zřícenina? [online]. [cit. 2014-02-21]. Dostupné z: <http://www.byciskala.cz/MaRS/index.php?show=clanek&id=518>

 

Poslední aktualizace 17. dubna 2020 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist