Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Střelčí
Střelčí se nachází východním směrem od Kolonky, tj. v katastru obce Babice nad Svitavou, při levém břehu řeky Svitavy, která zde byla velmi často využívána jako přírodní koupaliště. Jedná se o historicky významnou lokalitu. Vede tudy lesní cesta do Babic a v posledních stech letech zde byla několikrát plánována výstavba. Přes mnohé plány se nepodařilo žádný projekt realizovat. Kdy a z čeho je název odvozen není zatím známo.
Již v roce 1926, přesněji 12. července, měl být slavnostně položen základní kámen Masarykovy zotavovny (číslo popisné 408), která měla vyrůst právě ve Střelčí. Z neznámých důvodů však bylo rozhodnuto o přesunutí celého projektu do údolí při babické železniční zastávce.


Plánovaná Masarykova zotavovna u Adamova na dobové pohlednici (nakladatel Vl. Chroust)

O rok později se adamovské zastupitelstvo domáhalo výstavby silnice od měšťanské školy (číslo popisné 130) do Střelčí a odtud do Bílovic. Jak lze vidět na dnešním stavu cesty, nebyla žádost vyslyšena.
O cementárně, kterou Josef Opletal hodlal ve Střelčí postavit, prozatím chybí jakékoliv informace.
Dne 9. května 1945 tímto prostorem dorazili do Adamova první sovětští vojáci. Díky tomu byla také nejbližší ulice, tedy ulice Osvobození, pojmenována jako ulice Rudé armády.
Po roce 1967 začal být prosazován záměr vybudovat zde areál středního odborného učiliště Adamovských strojíren. Zda-li se mělo jednat o samostatný projekt, či společný i s následujícím areálem není známo.
Od 70. let byla plánována výstavba víceúčelového sportovního areálu v tomto prostoru. Po několikaletých odkladech byl vypracován investiční plán, který s výstavbou areálu počítal v 90. letech. Po roce 1989 se už však, pravděpodobně i díky privatizaci Adamovských strojíren, zájem na vybudování areálu vytratil. Jediné co projekt připomíná je vybudovaná asfaltová silnice z ulice Osvobození do Střelčí.


Model sportovního areálu (autor nenámý)

V roce 2014 měla politická strana Sdružení nezávislých kandidátů ve svém volebním programu pro komunální volby vybudování cyklostezky přes Adast, ulici Osvobození, Střelčím dále kolem řeky Svitavy k snesenému tunelu číslo 6 na železniční trati Brno – Česká Třebová. Díky takto vybudované cestě by došlo k odklonění cyklistů přes hlavní silniční tahy celým Adamovem. Projekt je v současné době ve stádiu příprav.

Zdroje:
Pamětní kniha obce Adamova, s. 63, 68.

 

Poslední aktualizace 24. září 2021 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist