Úvod - Historie - Znak města - Zajímavosti - Vývoj obyvatelstva - Zdroje a odkazy

Kolíbky
Kolíbky je lidový název pro romantický skalní amfiteátr nad aktivním ponorem Rudického propadání nedaleko Rudice. Jsou vyhledávaným horolezeckým terénem vyššího stupně obtížnosti. Z geomorfologického hlediska jde o trosku dávno zaniklé jeskyně. Její pokračování není známé, skrývá se pod sutěmi a hlínami v hloubce několika desítek metrů. O stáří svědčí vývojově pokročilé formy povrchových krasových jevů, především dvě výrazné skalní věže, zvané hřebenáče.
Kolíbky obývali lovci sobů a koní již v období magdalénienu před 12 tisíci lety. Sídliště s četnými nálezy kamenných nástrojů a kosterních zbytků lovených zvířat prokázal archeologický průzkum. Mezi nálezy bylo několik desítek kostěných a kamenných nástrojů, tříštěných kostí, zbytky minerálních barviv, uhlíky a jiné. Osídlen byl především prostor pod převisem a přilehlé jeskyně.
Z lovené zvěře byly zastiženy především druhy chladného klimatu – kůň, sob, mamut, lední liška, jezevec a zajíc. Z ptáků je zajímavý výskyt bělokura sněžného.
Pozoruhodné jsou nálezy pískovcových desek s vybroušenými miskami. Celkem jich bylo nalezeno šestnáct. Ty mohly sloužit při rozmělňování minerálních barviv, či semen sbíraných rostlin. Rovněž není vyloučeno, že šlo o primitivní tukové lampy. Velmi podobné nálezy jsou totiž doloženy i při archeologických vykopávkách ve francouzských a španělských jeskyních.
Kolíbky jsou od roku 1990 součástí Národní přírodní rezervace Rudické propadání.


Kolíbky

Zdroje:
Více fotografií na Wikimedia Commons.

 

Poslední aktualizace 26. července 2016 - Mapa webu - Návštěvní kniha - adamovaokoli@email.cz.
Tento web, jehož autorem je Lukáš Malý, podléhá licenci CC BY-SA 3.0.

TOPlist